Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,1 st. w rejonie Los Angeles

Los Angeles trzęsienie ziemiTrzęsienie ziemi o magnitudzie 5.1 stopnia wystąpiło w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego w południowej Kalifornii – poinformowały amerykańskie służby geosejsmiczne USGS. Nie ma doniesień o ofiarach. Doszło do niewielkich wycieków gazu i awarii wodociągów, a park rozrywki Disneyland w Anaheim wyłączył wszystkie kolejki.

Centrum wstrząsów znajdowało się 32 kilometry od centrum Los Angeles, na głębokości 2 kilometrów. Odczuwano je w czterech powiatach: od San Diego po Venturę.

– Choć trzęsienie ziemi zdarzyło się przed kilkoma minutami, musimy dać funkcjonariuszom czas na przeprowadzenie inspekcji – powiedziała rzeczniczka policji w Los Angeles.

Agencja Associated Press, powołując się na władze lokalne, napisała, że po wstrząsach doszło do niewielkich wycieków gazu i awarii sieci wodociągowej, a także lawiny. Zarejestrowano także co najmniej pięć lżejszych wstrząsów wtórnych. Park rozrywki Disneyland w Anaheim wyłączył dla bezpieczeństwa kolejki górskie.

Los Angeles trzęsienie ziemi

Magnituda a skala Richtera

Uwaga: siłę trzęsienia podajemy w tzw. magnitudzie, która jest obowiązującą skalą pomiaru trzęsień. Popularna skala Richtera ze względu na swoją niekompatybilność i brak możliwości mierzenia najsilniejszych trzęsień ziemi przestała być stosowana przez instytuty sejsmograficzne dawno temu. Sejsmologowie wykorzystują obecnie magnitudę – skalibrowaną tak, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.

źródło: Gazeta.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.