Trzęsienie ziemi o sile 7 stopni nawiedziło nawiedziło Nową Zelandię

Po trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii ewakuowano osadę. Mimo że wstrząsy były silne, nie spowodowały dużych skód.


W piątek rano lokalnego czasu (godzina 5.37) u wybrzeży Wyspy Północnej, będącej jedną z dwóch wysp Nowej Zelandii wystąpiły wstrząsy o magnitudzie 7,1. Trzęsienie miało miejsce 169 km na północny wschód od miasta Gisborne. Jego hipocentrum znajdowało się pod dnem morskim na głębokości 30 km.

trzesienie ziemi

Władze zarządziły ewakuację osady w rejonie Tolaga Bay. Mieszkańcom innych rejonów zalecono schronienie się na wyżej położonych miejscach.

Mieszkańcy Północnej Wyspy odczuwali wstrząsy, które jednak nie spowodowały większych szkód.

– Wstrząsy były silne, obudziły mnie, trząsł się cały pokój, z mebli spadały rzeczy – powiedział mieszkaniec Gisborne. – Czekałem aż się skończy, ale trzęsie trwało dość sługo – dodał.

A co z tsunami?

Amerykańskie Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami (ang. U.S. National Tsunami Warning Center) poinformowało, że trzęsienie nie spowodowało zagrożenia wystąpieniem falami tsunami u zachodnich wybrzeży Kanady i Stanów Zjednoczonych. Chilijska marynarka wojenna także nie spodziewała się tsunami w Ameryce Południowej.

Amerykańska agencja geologiczna USGS początkowo informowała, że wstrząsy miały siłę 7,2 st. w skali Richtera. Później obniżono magnitudę do 7,1.

trzesienie ziemi

Aktywny sejsmicznie rejon

Nowa Zelandia, która składa się z dwóch wysp – Północnej i Południowej – leży w aktywnym sejsmicznie rejonie Oceanu Spokojnego. Co roku notuje się tam ponad 15 tys. wstrząsów, ale tylko ok. 150 jest odczuwalnych.

W 2011 r. miasto Christchurch, na Wyspie Południowej zostało poważnie zniszczone przez wstrząsy o sile 6,3 st. Zginęło wówczas 185 osób.

trzesienie ziemi

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.