Trzęsienie ziemi o sile 8 w skali Richtera i tsunami, które wdarło się 0,5 km w głąb lądu

trzęsienie ziemi pacyfik wyspy salomona

Co najmniej pięć osób nie żyje po przejściu tsunami przez Wyspy Salomona. Wywołało je silne trzęsienie ziemi z epicentrum na Pacyfiku, w pobliżu archipelagu.

Do trzęsienia doszło około godz. 1 w nocy czasu polskiego w pobliżu wyspy Santa Cruz w archipelagu Wysp Salomona. Jego epicentrum znajdowało się około 340 km na wschód od miejscowości Kirakira na wyspie Makira w archipelagu Wysp Salomona i miało siłę  8 w skali Richtera – podało znajdujące się na Hawajach Centrum ostrzegania o tsunami na Pacyfiku.

Tsunami pół kilometra w głąb lądu

Wstrząsy wywołały falę wysokości ok. 1-1,5 metra, która przeszła przez prowincję Temotu na Wyspach Salomona i sięgnęła ok. 500 metrów w głąb lądu.

Jak informują świadkowie fala, jaka dotarła do Wysp Salomona, wyglądała raczej jak seria przypływów niż tsunami. Mieszkańcy wyspy po ogłoszeniu alarmu schronili się na wyżej położonych terenach. Wzdłuż wybrzeża uszkodzonych zostało wiele domów.

– Mieliśmy małe fale, które odpływały i znów wracały. Fale dotarły, aż do terminalu lotniska – relacjonował Luke Taula, urzędnik ds. rybołówstwa z wysp Santa Cruz.

– Naszym głównym zmartwieniem jest obecnie ponowne otwarcie lotnisk, by dostarczyć pomoc – dodał przedstawiciel władz Robert Iroga. Zginęło pięć osób, a kilka uważa się za zaginione.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mongoł Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mongoł
Gość

Ciekawe czemu była taka mała fala tsunami ??
Jeżeli miała by myślę, że 3 metry to była by powtórka z przed kilku lat . . .