Trzęsienie ziemi w Polsce. 4 stopnie w skali Richtera

To zupełnie niespodziewana wiadomość. Polska jest krajem niezwykle spokojnym i nie dochodzi tutaj często do takich wydarzeń. A jednak w pobliżu miejscowości Jastrzębie-Zdrój na Górnym Śląsku miało miejsce silne, jak na ten obszar, trzęsienie ziemi. Sejsmografy wskazały aż 4 stopnie w skali Richtera.

Na Górnym Śląsku w pobliżu miejscowości Jastrzębie-Zdrój miało miejsce niepokojące wydarzenie. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4 stopni było odczuwalne nie tylko w Jastrzębiu-Zdroju, ale także w okolicach miasta. Trzęsienie ziemi wystąpiło na głębokości mniej więcej 10 – 44 kilometry pod ziemią (brak dokładnych danych).

Sejsmogram z Krakowa zarejestrował trzęsienie ziemi
Sejsmogram z Krakowa zarejestrował trzęsienie ziemi

Jastrzębie-Zdrój: silne trzęsienie ziemi

Polska trzęsienie ziemi

Najprawdopodobniej powodem wstrząsu było tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Wyższy Urząd Górniczy potwierdził wszystkie informacje o trzęsieniu ziemi, jednak nie podaje dalszych informacji.

Z 7 górnikami nie ma kontaktu!

Rzeczniczka JSW podaje szczegóły na temat tąpnięcia w kopalni Zofiówka: 11 górników było pod ziemią, gdy doszło do wstrząsu. 4 ewakuowano, z 7 nie ma żadnego kontaktu.

Strażacy z Jastrzębia sprawdzili już wszystkie zgłoszenia od mieszkańców dotyczące szkód po tąpnięciu w kopalni Zofiówka. Nigdzie nie jest wymagana ewakuacja mieszkańców, wystaczająco dobry stan budynków potwierdza inspektor.

Jak podała JSW, „przyczyną tąpnięcia był wstrząs samoistny spowodowany warunkami naturalnymi”

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 84
 •  
 •  
  84
  Udostępnienia

17
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Martinez1980robertRobert Mirek JanuszSzylikjanusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Martinez1980
Gość
Martinez1980

Tak na chłopski rozum jeśli sejsmografy wykazywały głębokość od 10 nawet do 55km, to chyba raczej bym to w drugą stronę obrócił i napisał że następstwem trzęsienia ziemi było tąpnięcie zawalenie się chodnika w KWK Zofiówka.Idąc dalej tym tropem kontrolowałem earthquake gdzie pokazało najpierw 55km głębokość a minutę później 10km o skali 4.0 richtera. Zaraz po tym podano informacje o tąpnięciu w KWK Zofiówka. Idąc tropem trzęsień w okolicach naszego kraju mniejszych lub wiekszych nic nie znalazłem ale czekając na wtórny się doczekałem. O godz. 17.40 na głębokości 10km o skali 4.0 richtera jakieś 250km od miejsca pierwszego wstrząsu (przypadek… Czytaj więcej »

robert
Gość
robert

Czy ten wstrząs był w jakiś sposób powiązany z tym co się dzieje na hawajach ?

Robert Mirek Janusz
Gość
Robert Mirek Janusz

ale częsło, mi biurko krzesło i dżwi walneły

Szylik
Gość
Szylik

Gdyby wstrząs był spowodowany działalnością górniczą to epicentrum tego trzęsienia znajdowało się na głębokości do maks. 3km, a nie do minimum 10km! Na tej głębokości spokojnie już zachodzą tylko procesy geologiczne. A tak na marginesie to media itp. Nie mówią nam wszystkiego (jak zwykle) żeby tylko nie siać paniki, zapewne wiedzą, że był to wstrząs sejsmiczny a nie górniczy, tylko o tym nie mówią, bo są znakomitymi kłamcami (to tak na marginesie ;))

janusz
Gość
janusz

Mieszkam tu i nie jest prawdą, że stan budynków jest dobry, popękały betonowe płyty w blokach, a w jednym z nich – zamieszkanym przez 800 osób przesunęły się względem siebie 2 segmenty(zdjęcie w linku na końcu posta) w poniedziałek inspekcja, być może będzie trzeba go wyburzyć. comment image?_nc_cat=0&oh=105057e3265758e04d285d2dd94c2b42&oe=5B949AD7

janusz
Gość
janusz

Ludziom w blokach przewracały się szafy, na szwagra znajomego, który spał po nocce spadł kredens i zlamał mu nogę, mi potrzaskało zastawy, ludzie wybiegali z bloków bo nie wiedzieli co się dzieje kilkanaście wind w całym mieście zatrzyamło się podczas wstrząsu, u kuzyna w Żorach też było czuć, oraz u Czechów, parę miesięcy temu kawałek dalej w Chałupkach też było trzęsienie Ziemii ok 3 w skali Richtera niespowodowane wydobyciem, a nieopodal przy Beskidach jest uskok tektoniczny, coś jest na rzeczy, może spokojna do tej pory sejsmicznie okolica zaczyna się budzić.

Ela
Gość
Ela

Problemy z logicznym myśleniem Panowie? Wszak jedno nie wyklucza drugiego – wstrząs sejsmiczny na dajmy na to 20 km, bez problemu mógł spowodować tąpnięcie w kopalni na mniejszej głębokości – 900 m.

Mirosław
Gość
Mirosław

To oczywiste. Nikt tego nie neguje. Osobiście interesuje mnie to czy miało miejsce trzęsienie ziemi z późniejszymi skutkami, , czy też wstrząs odnotowany był spowodowany tylko przez tąpnięcie , zawał czy inne zdarzenie w kopalni.

Ela
Gość
Ela

A to już kwestia wiary w pomiary. Jeżeli wstrząs, jak podali, miał rzeczywiście miejsce na głębokości 55 km to tąpnięcie było jego efektem. Jak dobrze pamiętam to podobne zdarzenie miało miejsce jakiś rok temu w Polkowicach. Efektem wstrząsu sejsmicznego był zawał w kopalni „Rudna”, albo „Sieroszowice”. Nie pamiętam dokładnie…

Mirosław
Gość
Mirosław

„W rozmowie z portalem silesion.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, powiedziała, że do wstrząsu doszło dokładnie 900 metrów pod ziemią. Jak dodała, w miejscu, gdzie doszło do wstrząsu, przy budowie nowego chodnika pracowali górnicy. Na miejscu jest sztab kryzysowy.”
To jest cytat z WP.pl. Nie ma tam mowy o trzęsieniu ziemi tylko o wstrząsie spowodowanym tąpnięciem podczas prac górniczych.
Więc jaka jest prawda ?

Żar
Gość
Żar

Ja pierd@le, na Śląsku.
Skutek nie ma przyczyny naturalnej.