Trzęsienie ziemi w Polsce. 4 stopnie w skali Richtera

17
28

To zupełnie niespodziewana wiadomość. Polska jest krajem niezwykle spokojnym i nie dochodzi tutaj często do takich wydarzeń. A jednak w pobliżu miejscowości Jastrzębie-Zdrój na Górnym Śląsku miało miejsce silne, jak na ten obszar, trzęsienie ziemi. Sejsmografy wskazały aż 4 stopnie w skali Richtera.

Na Górnym Śląsku w pobliżu miejscowości Jastrzębie-Zdrój miało miejsce niepokojące wydarzenie. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4 stopni było odczuwalne nie tylko w Jastrzębiu-Zdroju, ale także w okolicach miasta. Trzęsienie ziemi wystąpiło na głębokości mniej więcej 10 – 44 kilometry pod ziemią (brak dokładnych danych).

Sejsmogram z Krakowa zarejestrował trzęsienie ziemi
Sejsmogram z Krakowa zarejestrował trzęsienie ziemi

Jastrzębie-Zdrój: silne trzęsienie ziemi

Polska trzęsienie ziemi

Najprawdopodobniej powodem wstrząsu było tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Wyższy Urząd Górniczy potwierdził wszystkie informacje o trzęsieniu ziemi, jednak nie podaje dalszych informacji.

Z 7 górnikami nie ma kontaktu!

Rzeczniczka JSW podaje szczegóły na temat tąpnięcia w kopalni Zofiówka: 11 górników było pod ziemią, gdy doszło do wstrząsu. 4 ewakuowano, z 7 nie ma żadnego kontaktu.

Strażacy z Jastrzębia sprawdzili już wszystkie zgłoszenia od mieszkańców dotyczące szkód po tąpnięciu w kopalni Zofiówka. Nigdzie nie jest wymagana ewakuacja mieszkańców, wystaczająco dobry stan budynków potwierdza inspektor.

Jak podała JSW, „przyczyną tąpnięcia był wstrząs samoistny spowodowany warunkami naturalnymi”

17
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Martinez1980robertRobert Mirek JanuszSzylikjanusz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Martinez1980
Gość
Martinez1980

Tak na chłopski rozum jeśli sejsmografy wykazywały głębokość od 10 nawet do 55km, to chyba raczej bym to w drugą stronę obrócił i napisał że następstwem trzęsienia ziemi było tąpnięcie zawalenie się chodnika w KWK Zofiówka.Idąc dalej tym tropem kontrolowałem earthquake gdzie pokazało najpierw 55km głębokość a minutę później 10km o skali 4.0 richtera. Zaraz po tym podano informacje o tąpnięciu w KWK Zofiówka. Idąc tropem trzęsień w okolicach naszego kraju mniejszych lub wiekszych nic nie znalazłem ale czekając na wtórny się doczekałem. O godz. 17.40 na głębokości 10km o skali 4.0 richtera jakieś 250km od miejsca pierwszego wstrząsu (przypadek… Czytaj więcej »

robert
Gość
robert

Czy ten wstrząs był w jakiś sposób powiązany z tym co się dzieje na hawajach ?

Robert Mirek Janusz
Gość
Robert Mirek Janusz

ale częsło, mi biurko krzesło i dżwi walneły

Szylik
Gość
Szylik

Gdyby wstrząs był spowodowany działalnością górniczą to epicentrum tego trzęsienia znajdowało się na głębokości do maks. 3km, a nie do minimum 10km! Na tej głębokości spokojnie już zachodzą tylko procesy geologiczne. A tak na marginesie to media itp. Nie mówią nam wszystkiego (jak zwykle) żeby tylko nie siać paniki, zapewne wiedzą, że był to wstrząs sejsmiczny a nie górniczy, tylko o tym nie mówią, bo są znakomitymi kłamcami (to tak na marginesie ;))

janusz
Gość
janusz

Mieszkam tu i nie jest prawdą, że stan budynków jest dobry, popękały betonowe płyty w blokach, a w jednym z nich – zamieszkanym przez 800 osób przesunęły się względem siebie 2 segmenty(zdjęcie w linku na końcu posta) w poniedziałek inspekcja, być może będzie trzeba go wyburzyć.

janusz
Gość
janusz

Ludziom w blokach przewracały się szafy, na szwagra znajomego, który spał po nocce spadł kredens i zlamał mu nogę, mi potrzaskało zastawy, ludzie wybiegali z bloków bo nie wiedzieli co się dzieje kilkanaście wind w całym mieście zatrzyamło się podczas wstrząsu, u kuzyna w Żorach też było czuć, oraz u Czechów, parę miesięcy temu kawałek dalej w Chałupkach też było trzęsienie Ziemii ok 3 w skali Richtera niespowodowane wydobyciem, a nieopodal przy Beskidach jest uskok tektoniczny, coś jest na rzeczy, może spokojna do tej pory sejsmicznie okolica zaczyna się budzić.

Ela
Gość
Ela

Problemy z logicznym myśleniem Panowie? Wszak jedno nie wyklucza drugiego – wstrząs sejsmiczny na dajmy na to 20 km, bez problemu mógł spowodować tąpnięcie w kopalni na mniejszej głębokości – 900 m.

Mirosław
Gość
Mirosław

To oczywiste. Nikt tego nie neguje. Osobiście interesuje mnie to czy miało miejsce trzęsienie ziemi z późniejszymi skutkami, , czy też wstrząs odnotowany był spowodowany tylko przez tąpnięcie , zawał czy inne zdarzenie w kopalni.

Ela
Gość
Ela

A to już kwestia wiary w pomiary. Jeżeli wstrząs, jak podali, miał rzeczywiście miejsce na głębokości 55 km to tąpnięcie było jego efektem. Jak dobrze pamiętam to podobne zdarzenie miało miejsce jakiś rok temu w Polkowicach. Efektem wstrząsu sejsmicznego był zawał w kopalni „Rudna”, albo „Sieroszowice”. Nie pamiętam dokładnie…

Mirosław
Gość
Mirosław

„W rozmowie z portalem silesion.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, powiedziała, że do wstrząsu doszło dokładnie 900 metrów pod ziemią. Jak dodała, w miejscu, gdzie doszło do wstrząsu, przy budowie nowego chodnika pracowali górnicy. Na miejscu jest sztab kryzysowy.”
To jest cytat z WP.pl. Nie ma tam mowy o trzęsieniu ziemi tylko o wstrząsie spowodowanym tąpnięciem podczas prac górniczych.
Więc jaka jest prawda ?

Żar
Gość
Żar

Ja pierd@le, na Śląsku.
Skutek nie ma przyczyny naturalnej.