Tsunami po trzęsieniu ziemi na Pacyfiku

Papua Nowa Gwinea Tsunami

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek Papuę-Nową Gwineę, generując niewielkie tsunami – informuje Reuters TV, powołując się na Amerykański Serwis Geologiczny. Nie odnotowano jednak poważnych zniszczeń ani ofiar śmiertelnych. Ogromne trzęsienie ziemi na Pacyfiku.

Półmetrowa fala tsunami uderzyła w w port Rabaul, miasto leżące w pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi – powiedział Martin Mose, dyrektor Narodowego Centrum Zarządzania Klęskami Żywiołowymi. Wstrząs nastąpił na głębokości 65 km, około 50 km na południowy wschód od miasta Kokopo, niedaleko Rabaul, w północno-wschodniej części Papui-Nowej Gwinei oraz 800 km od stolicy, Port Moresby – wynika z danych US Geological Survey.

Papua Nowa Gwinea Tsunami

trzęsienie ziemi

Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami wydało ostrzeżenia przed 3-metrową falą tsunami, ktore może uderzyć w wybrzeże Papui-Nowej Gwinei oraz mniej niż 0,3 m do innych krajów w Pacyfiku, do Rosji.

Alarm odwołano kilka godzin później, po zgłoszeniu 3-cm fali na Wyspach Salomona, około 450 km od epicentrum. Mieszkańcy Rabaul zauważyli, że nastąpił nieznaczny wzrost poziomu morza, a wody oceanu podeszły w stronę parkingu centrum handlowego, w pobliżu plaży – powiedziała Mika Tuvi, pracownik Rabaul Hotel. Zalanych zostało kilka sklepow, lecz nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń i strat.

– Kiedy trzęsienie uderzyło, goście i pracownicy w hotelu uciekeli na zewnątrz, obawiając się, że budynek się zawali – powiedziała Tuvi. Wstrząsy, które trwały przez około 5 minut, były przerażające w swojej intensywności, ale hotel wytrzymał – dodała.

Papua-Nowa Gwinea znajduje się w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.