Turcja grozi USA

Turcja grozi USA

Ankara podejmie działania przeciwko USA, jeśli Waszyngton zablokuje dostawy myśliwców F-35 do Turcji – ostrzegł szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu w wywiadzie dla CNN Turk.

Minister powiedział, że w przyszłym tygodniu uda się z wizytą do Stanów Zjednoczonych, gdzie przeprowadzi rozmowy w tej sprawie. Jak podkreślił, Turcja nie zaakceptuje decyzji o wycofaniu się przez USA ze sprzedaży F-35.

W połowie kwietnia asystent sekretarza stanu USA do spraw Europy i Eurazji Wess Mitchell oświadczył, że zakup przez Ankarę rosyjskich systemów rakietowych S-400 może negatywnie wpłynąć na dostawy do Turcji F-35. Z kolei Turcy ostrzegli, że nie akceptują języka sankcji w tej kwestii.

Ponadto pod koniec ubiegłego miesiąca pojawiła się informacja, że grupa amerykańskich senatorów chce zablokować dostawy myśliwców do Turcji z powodu aresztowania przez władze tego kraju amerykańskiego pastora Andrewa Brunsona.

Turcja i Rosji podpisały porozumienie w sprawie dostaw S-400 pod koniec ubiegłego roku. Waszyngton oświadczył, że Ankara powinna nabyć systemy rakietowe „zgodne ze standardami NATO”. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan podkreślił, że jego kraj samodzielnie podejmuje decyzje w takich kwestiach.

źródło: pl.sputniknews.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o