Turcja wycofała zapasy złota z USA w obliczu nadchodzącego konfliktu?

Turcja złoto wojna

W 2017 roku Bank Centralny Turcji wycofał wszystkie tureckie zapasy złota z amerykańskiej Rezerwy Federalnej – pisze gazeta Hürriyet.

Jak zauważa gazeta, decyzję o zmniejszeniu ilości przechowywanych w USA sztabek złota Ankara podjęła w kontekście zachodzących wydarzeń na świecie.

Turcja zaczęła systematycznie wycofywać swoje złoto z Rezerwy Federalnej w 2017 roku, w USA przechowywała około 28,7 ton metalu szlachetnego — pisze gazeta.

Fakt wycofania złota znajduje swoje potwierdzenie w opublikowanym wcześniej w kwietniu oficjalnym raporcie Banku Centralnego Turcji. W rubryce o przechowywanych w Rezerwie Federalnej USA tureckich rezerwach złota według stanu na 2016 rok stoi cyfra 28 tys. 689 kg, a według stanu na koniec 2017 roku stoją przekreślenia. Jak wynika z raportu Banku Centralnego Turcji, łączna ilość zapasów złota Turcji oceniana jest na 564,6 ton, czyli na ponad 20 mld w dolarowym ekwiwalencie.

Jak wyjaśnia gazeta, wycofane z USA złoto zostało częściowo zwrócone Turcji, a częściowo ulokowane z Europie, w szczególności w Banku Centralnym Wielkiej Brytanii i w Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Szwajcarii.

źródło: pl.sputniknews.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
SDA2 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
SDA2
Gość
SDA2

Może Turcja wraca do wybijania złotych monet. Wiadomo że w czasie wojny padnie system kart płatniczych i trzeba będzie mieć poważne monety w kieszeni by kupić chlebek.