Turcja zestrzeliła drona nad swoim tyretorium

Tureckie lotnictwo zestrzeliło samolot bezzałogowy w przestrzeni powietrznej Turcji, przy granicy z Syrią. Co prawda nie zidentyfikowano pochodzenia maszyny, ale zdaniem USA był to dron rosyjski.

turcja zestrzelila drona

W oświadczeniu tureckich sił zbrojnych napisano, że obca maszyna została zestrzelona przez tureckie samoloty bojowe „zgodnie z regułami zaangażowania” po trzech ostrzeżeniach, na które nie było reakcji. Nie sprecyzowano typu zestrzelonej maszyny, ale przedstawiciel tureckich władz powiedział mediom, że był to dron i trwa „ustalanie jego pochodzenia”.

turcja zestrzelila dronaWedług telewizji NTV, dron został zestrzelony ok. 3 km od granicy tureckiej przestrzeni powietrznej. Jak przekazał agencji Reutera przedstawiciel amerykańskich władz, Waszyngton podejrzewa, że zestrzelona maszyna była rosyjska. Zastrzeżono, że ta informacja jest wstępna – nie ma innych szczegółów incydentu. Jednak zaraz po incydencie ministerstwo obrony Rosji zapewniło, że wszystkie ich samoloty w Syrii bezpiecznie wróciły do baz. „Wszystkie rosyjskie drony prowadzą operacje zgodnie z planem” – poinformowała agencja RIA-Nowosti.

turcja zestrzelila drona

Rosyjskie lotnictwo, które 30 września rozpoczęło operację w Syrii, naruszyło kilkakrotnie turecką przestrzeń powietrzną, prowokując ostrzeżenia ze strony Ankary. 5 października turecki premier Ahmet Davutoglu mówił, że siły zbrojne otrzymały rozkaz przechwycenia „nawet ptaka”.

źródło: onet

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.