Pierścień Ognia coraz bardziej przeraża ostatnią aktywnością. To znak zapowiadanego niszczycielskiego wstrząsu?

2
20
trzęsienie ziemi

To staje się coraz bardziej niepokojące! Kolejne silne trzęsienie ziemi uderzyło w wybrzeże Oregonu, 22 sierpnia 2018 roku wzbudzając obawy wśród populacji zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, mieszkających na gęsto zaludnionych obszarach wybrzeża Pacyfiku. To silne trzęsienie ziemi może być znakiem następnego Wielkiego wstrząsu sejsmicznego …, który jest spóźniony … i od dawna zapowiadany. A gdzie uderzy? Wzdłuż linii uskoku Cascadia lub uskok San Andreas przebiegającego przez Kalifornię.

Kolejne potężne trzęsienie ziemi M6.2 uderzyło 200 kilometrów od wybrzeża Oregon. Epicentrum trzęsienia leży bezpośrednio na linii uskoku Cascadia, która jest częścią potężnego Pierścienia Ognia – w którym wystąpiło ponad 60 znacznych trzęsień ziemi  w ostatnich kilku dniach.

Czyżby zwiększona aktywność wzdłuż Pierścienia Ognia była znakiem nadchodzącego potężnego trzęsienia ziemi o którym ostrzegają sejsmolodzy?

Pierścień Ognia jest największą i najbardziej aktywną linią uskoków na świecie, rozciągającą się od Nowej Zelandii, przez całe wschodnie wybrzeże Azji, Kanadę, USA, aż do południowego krańca Ameryki Południowej (ok. 40 tys. km).  Powoduje on więcej niż 90 procent światowych trzęsień ziemi.

Eksperci twierdzą, że Pierścień Ognia w każdej chwili może wywołać już od dana zapowiadane, katastrofalne trzęsienia ziemi, a ostatnie 3 dni nie napawają optymizmem.

Aktywność sejsmiczna i wulkaniczna gwałtownie wzrosła w Pierścieniu Ognia
Aktywność sejsmiczna i wulkaniczna gwałtownie wzrosła w Pierścieniu Ognia w ostatnich dniach.

Najsilniejszy wstrząs sejsmiczny w Pierścieniu Ognia w tym miesiącu miał wartość 8,2, uderzył na Oceanie Spokojnym w pobliżu Fidżi i Tonga, ale było wiele innych dużych wstrząsów, w tym trzęsienie ziemi M7.3 w Wenezueli, trzęsienie ziemi o sile 6,6 w Vanuatu i śmiertelne trzęsienie ziemi o sile 6,6 w Lombok, Indonezji.

Pacyficzny Pierścień Ognia został dotknięty w ciągu 24 godzin serią silnych trzęsień ziemi
Pacyficzny Pierścień Ognia został dotknięty w ciągu 24 godzin serią silnych trzęsień ziemi. Aktywność sejsmiczna nie napawa optymizmem. Patrząc na aktywność sejsmiczną kolejny silny wstrząs to kwestia najbliższych godzin. Prawdopodobnym miejscem jego wystąpienia jest trójkąt nakreślony przez ostatnie silne trzęsienia ziemi.

Sejsmolodzy uważają, że ostatni wzrost aktywności Pierścienia Ognia może doprowadzić do katastrofalnego trzęsienia ziemi w dowolnym miejscu świata, lecz to Kalifornia (Najludniejszy, najbogatszy oraz trzeci co do wielkości stan Stanów Zjednoczonych) i Cascadia (Liczba ludności: 16,03 miliona) na zachodnim wybrzeżu USA zostały wybrane przez naukowców jako najbardziej prawdopodobne miejscem wystąpienia wspomnianego kataklizmu.

Eksperci ostrzegają od pewnego czasu, że w Kalifornii spóźnia się duże trzęsienie ziemi, ostatnia aktywność Pierścienia Ognia może być zwiastunem bardzo tragicznego scenariusza ze względu na gęste zaludnienie.

Thomas Jordan, szef Centrum Trzęsień Ziemi w Południowej Kalifornii, powiedział w zeszłym roku, że „za każdym razem, gdy aktywność sejsmiczna w strefie uskoku jest większa tym szansa wystąpienia dużego trzęsienia ziemi przybliża się. ”

Symulacja trzęsień ziemi w południowej Kalifornii o sile M7,8

Symulacja najbardziej prawdopodobnego scenariusza dla następnego dużego trzęsienia ziemi w południowej Kalifornii. Trzęsienie ziemi o sile 7,8 rozrywa 300 km uskoku San Andreas.  Flm pokazuje widok południowej Kalifornii i siłę fal sejsmicznych.

Richard Aster, profesor geofizyki na Uniwersytecie Stanowym w Kolorado, napisał niedawno: „Sytuacja w Kalifornii jest w rzeczywistości poważniejsza niż przypuszczają ludzie, którzy nie są sejsmologami takimi jak ja. Chociaż wielu Kalifornijczyków może opowiedzieć o doświadczeniu trzęsienia ziemi, większość nigdy osobiście nie doświadczyła silnego trzęsienia ziemi. W przypadku wystąpienia wstrząsu, którego wielkość wyniesie M7 lub więcej, Kalifornii będzie bardzo ciężko wrócić do normalności”

Naukowcy są zgodni. Uskok San Andreas w najbliższej przyszłości wygeneruje silne trzęsienie ziem
Naukowcy są zgodni. Uskok San Andreas w najbliższej przyszłości wygeneruje silne trzęsienie ziemi.

Ostatnie odnotowane wielkie trzęsienie ziemi o sile M7 w Kalifornii wystąpiło w 1906 roku, nawiedzając San Francisco ostatecznie zginęło około 3000 osób. Ale profesor Aster twierdzi, że dzisiaj może być znacznie gorzej, ponieważ populacja Kalifornii wzrosła ponad 20-krotnie od czasu trzęsienia ziemi z 1906 roku i obecnie jest bliska 40 milionów.

Cascadia spóźniła się z wielkim trzęsieniem ziemi

Eksperci obawiają się, że mega-tsunami może  w najbliższej przyszłości uderzyć w zachodnie wybrzeże USA, ze względu na długą linię uskoku. Według specjalistów, to trzęsienie ziemi zniszczy sporą część  północnego i zachodniego wybrzeża USA.

 Następne, zerwanie strefy subdukcji Cascadia będzie oznaczać najgorszą klęskę żywiołową w historii kontynentu.

Niemniej jednak infrastruktura zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, reakcja ludzi, różnego rodzaju służb i ogólne przygotowanie będą niewątpliwie testem, gdy nieuniknione, zapowiadane i długo opóźnione duże trzęsienie ziemi wystąpią wzdłuż linii San Andreas lub Cascadia. Poziom szkód i ofiar jest trudny do oszacowania.

Kalifornia i inne kraje wzdłuż Pacyfiku, aż po Kanadę przygotowują się na duże trzęsienia ziemi po przerwie trwającej ponad sto lat.

Pytanie nie brzmi czy wstrząs wystąpi, lecz kiedy? Ostatnia aktywność sejsmiczna nie napawa optymizmem. Najbliższe godziny i dni pokażą czy zwiększona aktywność w Pierścieniu Ognia to następstwo zbliżającego się groźnego kataklizmu.

 

Film dok: Ostatnia aktywność sejsmiczna nie napawa optymizmem. – Przekleństwo Kalifornii:

2 KOMENTARZE

  1. „nie ludzie mają przetrwać, tylko ziemia. nie dzieje się to bez powodu. Powodem jest ludzkość wyniszczająca ziemię. darmo dostaliście, darmo dawajcie. Grzech, ciągnie się z byt długo. darmo dostaliście od ziemi, a jednak chcecie pieniędzy za to co wam ziemia dała za darmo.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.