W tym roku może całkowicie zniknąć lód z Arktyki !

Morska pokrywa lodowa w Arktyce może mieć latem najmniejszy zasięg w dziejach pomiarów. Naukowcy obserwują rekordowo szybkie topnienie na dużą skalę. Brak lodu otwiera mocarstwom drogę do sięgnięcia po bogactwa tego dotąd niedostępnego regionu.

Zaledwie 12,5 miliona kilometrów kwadratowych miał wczoraj (27.04) zasięg pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym. Nigdy wcześniej w blisko 40-letniej historii pomiarów satelitarnych lodu nie było tak mało. Dla porównania w pierwszej dekadzie tego wieku średni zasięg wynosił 13,2 mln km kw., w latach 90. ubiegłego wieku było to 13,7 mln km kw., a w latach 80. aż 14,2 mln km kw.

Arktyka

Naukowcy z Instytutu Alfreda Wegenera są zdania, że we wrześniu, gdy doroczny zasięg morskiej pokrywy lodowej w Arktyce jest najmniejszy, może paść historyczny rekord, który obowiązuje zaledwie od 2012 roku. Wówczas zasięg wynosił tylko 3,41 miliona kilometrów kwadratowych. Wielkiemu topnieniu ostała się tylko niewielka pokrywa lodowa skumulowana przy północnych wybrzeżach Grenlandii i kanadyjskiego Archipelagu Arktycznego.

Badacze zwracają uwagę na niepokojące dane pochodzące z satelity CyroSat-2, które wskazują, że pokrywa lodowa jest niezwykle cienka i była już taka w ubiegłym roku. To oznacza, że będzie ulegać szybszemu topnieniu niż w latach, gdy jej warstwa była grubsza.

Zasięg morskiej pokrywy lodowej w Arktyce.
Zasięg morskiej pokrywy lodowej w Arktyce.

Początek sezonu odwilżowego w Arktyce jest rekordowo ciepły. Historyczne rekordy biją nie tylko temperatury powietrza, lecz również temperatury powierzchni morza. W lutym średnia temperatura powietrza była nawet o 8 stopni wyższa od normy wieloletniej. Dotąd było to prawdziwym ewenementem, ale obecnie jest już na porządku dziennym, bowiem Arktyka jest najszybciej ocieplającym się obszarem na naszej planecie…

Naukowcy badający lód na Morzu Beauforta, u wybrzeży Alaski, informują, że grubość pokrywy lodowej, która zazwyczaj o tej porze roku miała 1,5 metra, teraz nie przekracza metra. Ostateczny wpływ na skalę topnienia będą miały warunki pogodowe późną wiosną i latem. Jeśli utrzyma się wysoka temperatura powietrza, to rekord będzie nieunikniony.

Rosja i Unia Europejska o Arktyce

Tymczasem światowe mocarstwa, których terytoria sięgają Arktyki już ostrzą sobie pazurki na spoczywające tam bogactwa mineralne. Szacuje się bowiem, że pod dnem morskich znajduje się co najmniej 90 miliardów baryłek ropy naftowej i około 1,67 bilionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Znaczna część tego tortu przypada Rosji, której armia kilka dni temu rozbiła obóz przy biegunie północnym. Przeprowadzono pokazowy powietrzny desant żołnierzy ubranych na biało.

Rosyjscy żołnierze rozbili obóz przy biegunie północnym.

Również Unia Europejska nie pozostaje bierna w sprawach Arktyki. Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji, stwierdziła, że Unia może się wybiórczo angażować we współpracę z Rosją w wybranych dziedzinach eksploatacji Arktyki, o ile leży to w jej interesie. Arktyka stanowi nie tylko ogromny potencjał, ale też ważne wyzwanie, o którym trzeba wspólnie dyskutować.

źródło: Twoja Pogoda
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.