gdzie uciekać podczas wybuchu nuklearnego

Prezydent Trump namawia do nowego wyścigu zbrojeń. Rosja naruszyła traktaty w celu zmodernizowania swojego arsenału nuklearnego. Korea Północna pracuje nad rakietami dalekiego zasięgu. Terroryzm jądrowy i brudne bomby wciąż stanowią potencjalne zagrożenie.

Możliwe, że zadajesz sobie zatem pytanie: co zrobić, jeśli przeżyję wybuch bomby jądrowej?

Scenariusz

Jesteś w dużym mieście, na które spadła bomba jądrowa o mocy wybuchu od 0,1 do 10 kiloton.

To bomba o wiele słabsza od tej, która spadła na Hiroszimę – moc wybuchu tej ostatniej osiągnęła około 15 kiloton. Nie jest to jednak nieprawdopodobny scenariusz. Bomba termojądrowa B61-12 produkowana przez Stany Zjednoczone może mieć maksymalnie 50 kiloton mocy wybuchu, ale można ją zmniejszyć do 0,3 kilotony. Rosja i Pakistan pracują nad podobnymi „taktycznymi” bombami jądrowymi.

gdzie uciekać podczas wybuchu nuklearnego

Badania wykazały, że ty i około 100 tysięcy współmieszkańców macie szansę na przetrwanie. O ile zachowacie zimną krew i nie wystawicie się zanadto na promieniowanie.

Jednym z twoich najważniejszych i najpilniejszych celów jest uniknięcie opadu radioaktywnego.

Jak uniknąć opadu radioaktywnego

Opad radioaktywny to połączenie materiałów z bomby, ziemi i gruzów, które zmieniły się w pył, stały się promieniotwórcze i rozsiały się po okolicy po wybuchu. Na zasięg opadu bardzo duży wpływ ma wiatr. W Nowym Jorku opad rozprzestrzeniałby się najprawdopodobniej w kierunku wschodnim za sprawą typowych prądów.

Co zrobić gdy wybuchnie bomba jądrowa

Najlepszym wyjściem jest znaleźć sobie odpowiednią kryjówkę. Im bardziej zbity materiał między tobą a światem zewnętrznym, tym lepiej. Następnie czekaj, aż ekipa ratunkowa do ciebie dotrze.

Rząd Stanów Zjednoczonych zaleca schowanie się w okolicznym budynku, ale nie wszystkie oferują odpowiedni poziom ochrony przed opadem.

Domy zbudowane z lekkich materiałów i bez piwnicy będą słabym schronem. Najlepsze schrony są grube, zrobione z betonu i/lub cegieł i nie mają okien. Jak na przykład schrony bombowe.

Poniższa infografika z rządowego poradnika dotyczącego następstw ataku jądrowego daje obraz tego, który budynek jest dobrym schronieniem, a który raczej nie.

Co zrobić gdy wybuchnie bomba jądrowa

Chowając się na drugim poziomie piwnicy pięciopiętrowego budynku, wystawiamy się wyłącznie na 1/200 działania opadu radioaktywnego.

Przesiadywanie w salonie jednopiętrowego domu z drewna zmniejszy oddziaływanie opadu zaledwie o połowę – to kiepska pomoc.

Co zrobić, gdy w pobliżu nie ma dobrego schronienia? Powinieneś zostać w „kiepskim” schronieniu czy ryzykować ekspozycję na promieniowanie, by znaleźć lepszy? Jak długo powinieneś czekać?

Zostać czy iść?

W badaniu z 2014 roku Dillon opracował modele, wedle których rozpoznać można najlepszą opcję. Odpowiedź zależy w dużej mierze od tego, jak daleko znajdujesz się od wybuchu – ma to wpływ na to, ile masz czasu, zanim dotrze do ciebie opad. Jest jednak kilka ogólnych zasad.

Co zrobić gdy wybuchnie bomba jądrowa

Jeśli znajdujesz się blisko mocnego schronienia (lub wewnątrz niego) podczas wybuchu, to pozostań w nim, aż ekipa ratunkowa przyjdzie ci na ratunek i przeniesie cię do mniej skażonych obszarów.

Jeśli nie jesteś w schronie, ale wiesz, że dobre miejsce znajduje się około 5 minut drogi dalej – może to być apartamentowiec z piwnicą, który widzisz kilka przecznic dalej – to według jego obliczeń powinieneś jak najszybciej tam dobiec.

Jeśli odpowiednie schronienie oddalone jest jednak o 15 minut, to lepiej zatrzymać się na pewien czas w gorszym miejscu. Po około godzinie najlepiej jest ruszyć w stronę lepszego schronu.

Najbardziej intensywny opad będzie już wtedy za tobą, ale wciąż chcesz zmniejszyć ekspozycję na promieniowanie.

źródło: businessinsider.com.pl

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AdminKimBuryElizagregory Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KimBury
Gość
KimBury

Dokąd uciekać?

gregory
Gość
gregory

Najlepszy artykuł jaki czytałem o wojnie nuklearnej jest poniżej, polecam przeczytać,artykuł ma 5 stron tylko trzeba przechodzić poniżej

a jeśli mieszkasz w mieście poszukaj na uboczu jakiegoś opuszczonego domu przedwojennego z piwnicą , to jest najlepszy darmowy bunkier , wystarczy po wybuchu nie wychodzić przez około 2 do 3 tygodni ,mieć wodę i żarcie , można sie przygotować nawet teraz.

Eliza
Gość
Eliza

Dobra robota, Gregory.