Ukraina: Nie ma gwarancji, że rozejm w ogóle zostanie wprowadzony

Poroszenko wątpi w rozejm, ukraińscy żołnierze w ogóle nie wierzą Rosjanom. Przed Ukrainą jeszcze długa droga do pokoju, ponieważ nie ma żadnych gwarancji, że rozejm z Mińska zostanie w ogóle wprowadzony.

Nie chcę, by ktokolwiek miał jakiekolwiek złudzenia i postrzegał mnie jako naiwną osobę. Przed nami bardzo długa droga do pokoju – powiedział Poroszenko w czasie wizyty w bazie wojskowej.

Nikt nie ma silnego przekonania, że warunki rozejmu, który podpisano w Mińsku, zostaną zrealizowane w sposób ścisły.

Jest jednak mała nadzieja

Prezydent zaznaczył jednak, że w związku z tym, że w rozmowach w Mińsku uczestniczyli kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francoise Hollande i prezydent Rosji Władimir Putin „istnieje nadzieja, że sytuacja rozwinie się w kierunku deeskalacji i wstrzymania ognia”, co doprowadzi w końcu do pokoju.

Poroszenko oświadczył, że zgodnie z mińskimi ugodami wszyscy jeńcy mają być uwolnieni w ciągu pięciu dni od daty wycofania z linii walk ciężkiego uzbrojenia. Wyraził przy tym oczekiwanie, że Rosjanie wypuszczą na wolność uprowadzoną z Ukrainy i przetrzymywaną w ich areszcie ukraińską pilotkę wojskową, Nadiję Sawczenko.

Rozejm

W czwartek po kilkunastu godzinach rozmów w Mińsku przywódcy czterech państw tzw. formatu normandzkiego wynegocjowali porozumienie dotyczące uregulowania trwającego od kwietnia ub. roku konfliktu w Donbasie. Dokument został podpisany przez członków grupy kontaktowej OBWE-Ukraina-Rosja oraz przedstawicieli separatystów.

Zakłada on m.in. rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami, który ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę czasu kijowskiego (godz. 23 w Polsce), powstanie linii buforowej w strefie walk, a także przeprowadzenie na Ukrainie reformy konstytucyjnej, by zapewnić większe prawa ludności na wschodzie Ukrainy.

Konsultacje z Rosjanami

Wcześniej ukraiński prezydent zapowiadał, szefowie sztabów generalnych Ukrainy i Rosji mieli rozmowy na temat kontroli nad wstrzymaniem ognia w walkach między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Po negocjacjach pokojowych w Mińsku na Białorusi Poroszenko poinformował, że rozmowy odbędą się na polecenie, które wydał szefowi sztabu generalnego Ukrainy, Wiktorowi Mużence.

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.