Ukraina ostrzelała rosyjski statek
Ukraina ostrzelała rosyjski statek

Moskwa im tego nie daruje?

Kuter rakietowy Ukrainy “Priłuki” ostrzelał, a następnie dogonił i zajął rosyjski statek handlowy na neutralnych wodach Morza Czarnego, a następnie aresztował jego załogę – donosi portal Censor. Ukraińskie służby oskarżyły ją o przemyt papierosów do bułgarskiej Warny.

Tymczasem rosyjska załoga, która płynęła z Abchazji twierdzi, że jest niewinna, papierosy transportowała legalnie i “ma na to odpowiednie dokumenty”. “To bezprawie!” – oburzają się rosyjscy marynarze, którzy są obecnie trzymani na redzie w Odessie.

Według nich, okręt uległ awarii w czasie sztormu, więc musieli rzucić kotwicę 16,5 mili morskiej od ukraińskiej miejscowości nadbrzeżnej Kurortnoje. Po naprawieniu silnika statek miał właśnie wyruszyć w dalszą drogę kiedy nagle pojawił się ukraiński kuter rakietowy, którego kapitan zażądał aby Rosjanie pozostali na miejscu.

Dalej wersje obu stron się różnią. Według Rosjan zastosowali się oni do rozkazu i stali w miejscu, ale mimo to zostali przez ukraiński kuter ostrzelani. Następnie ukraiński oddział szturmowy wdarł się na pokład, powalił załogę, a zastępca kapitana został zdzielony kolbą karabinu w głowę. Potem Rosjan zmuszono, żeby płynęli w kierunku wybrzeża Ukrainy, gdzie statek został aresztowany.

Tymczasem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że uzyskała informację o przemycaniu przez ten statek papierosów i namierzyła go na morzu. Podobno nie odpowiadał na żadne wezwania, a na widok zbliżającego się ukraińskiego kutra – zaczął uciekać. Dlatego okręt “Priłuki” był zmuszony oddać salwę ostrzegawczą i dopiero wtedy Rosjanie się zatrzymali.

Teraz nadszedł czas na pojedynek prawników obu stron, ale biorąc pod uwagę napięte relacje Rosji z Ukrainą można się spodziewać, że Moskwa ze względów prestiżowych nie pozostawi ataku na swój statek bez reakcji, nawet jeśli okaże się, że faktycznie był to przemyt.

źródło: reporters.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Putek zniszczył Rosję. Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Putek zniszczył Rosję.
Gość
Putek zniszczył Rosję.

W końcu porządne artykuły, tak trzymać.
Chwała Ukrainie.