Ukraina: Rosjanie wychodzą na pierwszą linię frontu

Sytuacja na Ukrainie z 27 stycznia 2015 roku

W ciągu ostatniej doby w Donbasie zginęło 15 ukraińskich żołnierzy, a 39 zostało rannych. Na pierwszą linię frontu w wielu miejscach wysuwają się obecnie wojska rosyjskie, a nie separatyści. Najcięższe walki trwają wokół Debalcewe, najważniejszego węzła komunikacyjnego w zachodniej części Donbasu.

Zginęło 15 wojskowych. Są to dane z całej linii konfliktu, poczynając od obwodu ługańskiego, a kończąc na Mariupolu

W ciągu kilku miesięcy walk o lotnisko w Doniecku zabitych zostało 14 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy, a 16 trafiło do niewoli. Rozmowy o ich uwolnieniu prowadzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Sytuacja na Ukrainie z 27 stycznia 2015 rokuSytuacja na Ukrainie z 27 stycznia 2015 roku

Rosyjscy żołnierze wysuwają się do przodu

W sobotę „sytuacja we wschodniej Ukrainie jest bardzo ciężka i taka pozostanie” w najbliższym czasie.  Wynika to z działań separatystów, a także „samych wojsk Federacji Rosyjskiej”, które zaczęły zajmować pozycje „na pierwszej linii frontu”.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w regionie Uglegorska położonego kilka kilometrów od miasta Debalcewe stanowiącego najważniejszy węzeł komunikacyjny w regionie. Jego zdobycie przez separatystów i wojska rosyjskie doprowadziłoby do przejęcia pełnej kontroli nad szlakami komunikacyjnymi między Ługańskiem i Donieckiem kontrolowanymi przez terrorystów.

Rzecznik RBNiO poinformował też o tym, że oddziały wroga „koncentrują się na całej długości frontu” w Donbasie, a rosyjskie wojska „stale ostrzeliwują ukraińskie pozycje z gradów”.

Łysenko wyjaśnił, że wojska te mają stały dostęp do broni i amunicji poprzez kontrolowane przez armię rosyjską i separatystów przejścia graniczne w regionie, m.in. w Uspience i Dmitriewce.

Również minister Połtorak odniósł się do obecności  rosyjskich wojsk na Ukrainie. Oświadczył, że w ostatnim czasie przemieszczają się one po kontrolowanych przez separatystów terenach obwodu donieckiego i ługańskiego „bez żadnych znaków rozpoznawczych oraz bez dokumentów”.

Autor: adso\mtom / Źródło: UNIAN, PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.