Ukraina: Samochód misji OBWE wjechał na minę. Jedna osoba nie żyje

Na wschodzie Ukrainy, na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, samochód misji OBWE wjechał na minę. Zginęła co najmniej jedna osoba, są też ranni.

Jak informują ukraińskie władze, incydent miał miejsce pod miejscowością Pryszyb. Członkowie misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie byli na patrolu. Strona ukraińska przekazała wyrazy współczucia rodzinom poszkodowanych. Wyraziła też nadzieję, że zawieszenie ognia między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami będzie przestrzegane.

Informację o zdarzeniu potwierdziła OBWE. „Tragiczne wieści z Ukrainy. Patrol OBWE wjechał na minę. Jeden z członków naszej misji zginął, inny jest ranny”.- napisał na Twitterze Sebastian Kurz, szef austriackiej dyplomacji i obecny przewodniczący OBWE.

Poroszenko potępia atak

MSZ Ukrainy oceniło, że wysadzenie samochodu OBWE było próbą zastraszenia obserwatorów. – Uważamy ten poważny incydent, do którego doszło na kontrolowanych przez wspierane przez Rosję nielegalne ugrupowania zbrojne terenach, za potwierdzenie dążeń Moskwy i jej marionetek do zastraszenia obserwatorów OBWE (…) – ogłoszono w komunikacie dyplomacji w Kijowie.

– Apelujemy do Rosji o wypełnianie jej zobowiązań w ramach porozumień mińskich oraz o użycie wszelkich środków, by natychmiast powstrzymać prowokacje przeciw obserwatorom OBWE, a także zagwarantować ich pełne bezpieczeństwo oraz dostęp do całego okupowanego terytorium (…) łącznie z czasowo niekontrolowanymi (przez Ukrainę) odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej – czytamy.

Zdarzenie potępił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. – Ta zbrodnia powinna być wyjaśniona, a jej winowajcy powinni być ukarani. (…) Strona ukraińska potępi wszelkie podejmowane przez bojowników (prorosyjskich) formy przeszkadzania działalności SMM OBWE. Jej bezpieczeństwo i swoboda działań powinny być zagwarantowane – napisał szef państwa na Facebooku.

Do zdarzenia doszło dziś w godzinach porannych w miejscowości Pryszyb w powiecie słowianoserbskim w centralnej części obwodu ługańskiego. Teren ten kontrolowany jest przez separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.