Ukraina: separatyści zestrzelili dwa samoloty wojskowe

IŁ 76 UkrainaW nocy z piątku na sobotę separatyści zestrzelili wojskowy transportowiec mający na swoim pokładzie sprzęt wojskowy i żołnierzy. W katastrofie zginęło 49 osób. Kolejnym zestrzelonym samolotem w sobotę jest bombowiec SU-24 należący do ukraińskich sił zbrojnych.

49 ofiar zamachu

Do ataku doszło w nocy z piątku na sobotę na lotnisku w Ługańsku, na wschodzie kraju. Rzecznik ministerstwa obrony podał, że zestrzelony został wojskowy samolot transportowy IŁ-76, na pokładzie którego było co najmniej 49 osób.

Według ukraińskich władz, wojskowy samolot przewoził żołnierzy, sprzęt wojskowy i żywność.

Rzecznik operacji antyterrorystycznej Władysław Selezniow powiedział, że dokładne dane na temat pasażerów będą opublikowane na podstawie wyników pracy grupy ratowniczo-dochodzeniowej. – Na razie możemy mówić o 49 zabitych – zaznaczył.

Pułapka przy lotnisku

Separatyści mieli urządzić zasadzkę na zniżającą się i wolno lecącą maszynę. Samolot został ostrzelany z wielkokalibrowych karabinów maszynowych i trafiony rakietą przeciwlotniczą.

W rozmowie z amerykańską stacją telewizyjną CNN rzecznik wojsk prowadzących “operację antyterrorystyczną” potwierdził, że chodzi o Ił-76, na pokładzie którego było co najmniej 49 osób. Nie był jednak w stanie stwierdzić, ile osób zginęło.

Ukraińskie media podają, że żołnierze z zestrzelonego samolotu odparli wcześniej atak na lotnisko.

Zestrzelony IŁ 76IŁ 76 Ukraina

Miejsce katastrofy Miejsce katastrofy Ił-76

Miejsce katastrofy Ił-76 2

Wrażliwe lotnictwo

Od wielu tygodni w Ługańsku i jego okolicy toczą się zacięte walki między ukraińskimi siłami a prorosyjskimi separatystami, którzy ogłosili w mieście “Ługańską Republikę Ludową”. Bojówki od dawna twierdziły, że “kontrolują” przestrzeń powietrzną nad lotniskiem i zestrzelą każdy zbliżający się samolot. Wysłanie w takich warunkach wielkiego i powolnego transportowca wyładowanego żołnierzami było bardzo ryzykowną decyzją.

W całym Donbasie bojówki pro-rosyjskie bardzo często korzystają z ręcznych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych. To w większości radzieckie/rosyjskie Igły i Strzały. Pojawiły się również zdjęcia jednego polskiego zestawu Grom, prawdopodobnie zdobytego przez Rosjan w Gruzji.

Takie uzbrojenie ma mały zasięg i jest mało skuteczne przeciw normalnym samolotom bojowym. Jednak świetnie nadaje się do zwalczania śmigłowców, których do tej pory zestrzelono już kilka, co najmniej dwa szturmowe Mi-24 i kilka transportowych Mi-17.

W odpowiednich warunkach ręczne rakiety przeciwlotnicze nadają się również do zwalczania nisko i/lub wolno lecących samolotów. Separatyści zestrzelili między innymi rozpoznawczego An-30 a teraz Ił-76. Ten ostatni zazwyczaj lata zdecydowanie za wysoko dla Igieł i Strzał, ale jest wrażliwy podczas startów i lądowań.

Przekonali się o tym boleśnie żołnierze radzieccy podczas walk w Afganistanie, gdzie mudżahedini często organizowali zasadzki na trasach podejścia do lotnisk. Później przed każdym lotem były one przeczesywane przez patrole śmigłowców. Na wschodniej Ukrainie separatystom jest łatwo się ukrywać i tego rodzaju zasadzki mogą zdarzać się częściej.

Bombowiec  SU 24 dokonujący nalotu został zestrzelony w sobotę

Cytowany przez agencję ITAR-TASS przedstawiciel centrum prasowego samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej powiedział, że “dwa (bombowce taktyczne) Su-24 zaatakowały budynek kontroli ruchu lotniczego w Gorłówce bombami kasetowymi. Jeden z samolotów udało się strącić przeciwlotniczym pociskiem kierowanym”.  Rozmówca ITAR-TASS dodał, że samolot spadł poza miastem, a pilot katapultował się. W zaatakowanym budynku, będącym obecnie kwaterą lokalnego dowództwa rebeliantów, zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych, w tym jedna ciężko.

Samolot SU 24samolot SU 24

Miejsce katastrofy SU 24 miejsce katastrofyAutor: dlnmtom/kdj / Źródło: TSN.ua, Reuters, PAP

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Ali Baba Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ali Baba
Gość
Ali Baba

Na Ukrainie robi się coraz bardziej niebezpiecznie a separatyści dzięki sprzętowi z Rosji coraz lepiej sobie radzą. To będzie długa wojna