Ukraina: Walki wzdłuż całego frontu

Wojna na Ukrainie

„Rebelianci trzykrotnie próbowali przerwać obronę Marjinki pod Donieckiem. Ataki zostały odparte” – poinformował w komunikacie sztab ukraiński. Dowódcy operacji antyterrorystycznej relacjonują, że w ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje ukraińskie w Donbasie 79 razy. Atakowali wzdłuż całej linii frontu. W strefie walk zginęło trzech żołnierzy ukraińskich, a 14 zostało rannych.

Analityk i deputowany do parlamentu Dmytro Tymczuk, relacjonujący przebieg konfliktu w Donbasie od początku operacji antyterrorystycznej, zaznacza, że „sytuacja w pobliżu Marjinki coraz bardziej przypomina szturm lotniska w Doniecku, które po wielu miesiącach walk przeszło w ręce rebeliantów”.

Wojna-na-Ukrainie

„Podczas obrony lotniska przez wojska ukraińskie terroryści również skoncentrowali duże siły w celu ataków na pozycje żołnierzy. Prowadzili także aktywne działania ofensywne”- napisał na Facebooku Dmytro Tymczuk.
„Próbowali wykonać zadanie”

Analityk wskazuje, że „szturmując Marjinkę, rebelianci próbują wykonać zadanie, z którego nie wywiązali się 3 czerwca”. W tym dniu doszło do zmasowanego ataku na pozycje ukraińskie w pobliżu Marjinki. W wyniku walk zginęło pięciu wojskowych ukraińskich, a 39 zostało rannych.

Wojna na Ukrainie

„O zmierzchu grupa 100-120 terrorystów skoncentrowała się w pobliżu wioski. Kolejna grupa w liczbie 50 osób była przygotowana do wsparcia nieopodal sąsiedniej. Pozycje ukraińskie zostały ostrzelane z trzech czołgów. Każdy z pojazdów wystrzelił od 10 do 15 pocisków. Rebelianci atakowali także z moździerzy. Szturm został odparty” – relacjonował Tymczuk.

Sytuacja w Donbasie 17 czerwca według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Sytuacja w Donbasie 17 czerwca według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Ataki wzdłuż całej linii frontu

Dowódcy operacji antyterrorystycznej informują, że rebelianci atakują pozycje ukraińskie wzdłuż całej linii frontu. Ostrzeliwują żołnierzy z artylerii, czołgów, granatników i broni strzeleckiej.

W wiosce Troickie w obwodzie ługańskim rebelianci użyli systemów rakietowych grad.

Źródło separatystów – Donieckoje Agienstwo Nowostiej – informuje, że wojska ukraińskie ostrzelali jedną z dzielnic Doniecka. Pisze także o ewakuacji mieszkańców wioski Szyrokino pod Mariupolem, znajdującej się pod systematycznym ostrzałem. Jedna z depesz informuje o zablokowanych drogach w obwodzie donieckim. „Drogi wyjazdowe zostały zablokowane przez żołnierzy ukraińskich w kierunku mariupolskim, charkowskim, dniepropietrowskim i zaporoskim. Mieszkańcy nie mogą trafić na terytoria, kontrolowane przez stronę ukraińską” – napisała agencja.

Tymczasem do Donbasu przybył kolejny, 30. konwój rosyjski. Donieccy rebelianci informują o dostawach pomocy humanitarnej: kaszy, konserw, soli, cukru, żywności dziecięcej i leków.

Władze w Kijowie utrzymują, że dzisiejszy konwój rosyjski, podobnie jak poprzednie, przekroczył granicę Ukrainy nielegalnie.

Autor: tas\mtom / Źródło: dan-news.info, censor.net, newsru.u, tvn 24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.