Ukraina wprowadza zakaz lotów dla Rosji

Rząd w Kijowie podjął dziś decyzję o wprowadzeniu całkowitego zakazu tranzytu lotniczego dla przewoźników z Rosji.

Premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział dzisiaj, że Ukraina wprowadza całkowity zakaz tranzytu lotniczego dla rosyjskich linii lotniczych. Premier wyraził obawę, że Rosja może wykorzystać ukraińską przestrzeń powietrzną do prowokacji.

zakaz lotow

„Odpowiedź na agresywne działania Rosji”

Jaceniuk zwrócił się do ministerstwa infrastruktury o poinformowanie o tej decyzji strony rosyjskiej.

Zakaz odnosi się „do wszystkich rosyjskich przewoźników lotniczych bez wyjątku i dotyczy wszystkich przelotów tranzytowych rosyjskich firm” – podkreślił.

„Jest to zarówno kwestia bezpieczeństwa narodowego, jak i odpowiedź na agresywne działania Rosji” – napisał premier na swoim Facebooku.

Ograniczenia pojawiły się wcześniej

Od 25. października między Ukrainą a Rosją nie kursują samoloty pasażerskie. Przed wstrzymaniem połączeń ministerstwo infrastruktury w Kijowie tłumaczyło, że jest to reakcja na brak odpowiedzi na prośbę Ukrainy do Federalnej Agencji Transportu Lotniczego Rosji (Rosawiacji). Proszono o wyjaśnienie przyczyn ograniczenia lotów do Rosji dla ukraińskich linii lotniczych.

Resort podkreślał wówczas, że ograniczenia będą stosowane, dopóki Rosawiacja nie odwoła zakazów wobec przewoźników ukraińskich. Wznowić loty nad Ukrainą będą mogli ci przewoźnicy rosyjscy, którzy nie znaleźli się na liście sankcji ogłoszonych wcześniej przez Kijów – informowano.

25. września rząd Ukrainy powiadomił, że wprowadza zakaz lotów dla ok. 20 rosyjskich linii lotniczych, które znalazły się na ogłoszonej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) liście osób i instytucji objętych sankcjami. Dotknęły one także głównego rosyjskiego przewoźnika – Aerofłot – oraz kompanię Transaero.

Podobny zakaz został wprowadzony już we wrześniu tego roku, jednak Ukraina objęła wówczas swoimi sankcjami głównie dwie linii lotnicze – Aerofłot i Transaero.

Kolejny z szeregu zakazów tego tygodnia

To nie jedyny ruch ze strony Ukrainy. Ukraińska Rada Ministrów informowała także wcześniej o wprowadzeniu zakazu rejsów tranzytowych nad obszarem Ukrainy dla rosyjskich samolotów, „jeśli są nimi przewożone towary, mające przeznaczenie wojskowe, towary podwójnego przeznaczenia lub rosyjskie siły wojskowe”.

Na początku tego tygodnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił się do rządu premiera Arsenija Jaceniuka o podjęcie decyzji w sprawie tymczasowego przerwania towarowych połączeń transportowych z zaanektowanym przez Rosję Krymem.

Jaceniuk poparł tę propozycję i tego samego dnia rząd Ukrainy wydał decyzję o tymczasowym przerwaniu towarowych połączeń transportowych z zaanektowanym przez Rosję Krymem. Komunikat w tej sprawie opublikowano w poniedziałek na stronie internetowej Rady Ministrów.

źródło: tvn24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Ukraina wprowadza zakaz lotów dla Rosji”

  1. Moja babcia była Ukrainką a dziadzio Polakiem. Zostali wypędzeni około 1914 roku z powodu „zeszmacenia” czystości krwi ukraińskiej. Dziadek urodził się w Tarnopolu, dziś tereny Ukrainy. Wstyd mi tylko za ten kraj i głupotę jaką sobą reprezentuje. Niektórymi narodami manipulują od tysiącleci z zamierzonym skutkiem…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.