Ukraina wycofala ciężki sprzęt z linii frontu, separatyści nie

Ukraina wojna

Ukraina wycofała ciężki sprzęt wojskowy z linii podziału między wojskami rządowymi a siłami separatystycznymi na wschodzie Ukrainy.

Poroszenko podczas rozmowy z szefami dyplomacji Polski Grzegorzem Schetyną i Danii Martinem Lidegaardem wskazywał na wielokrotne łamanie przez separatystów porozumień mińskich. Mówił m.in. o kolejnych ofiarach po stronie ukraińskiej, o pozostających w niewoli jeńcach oraz o złej i ciągle pogarszającej się sytuacji zdrowotnej pilotki Nadii Sawczenko, która od 12 grudnia prowadzi strajk głodowy w moskiewskim więzieniu.

Ukraina wojna

Poroszenko: separatyści nie wycofali sprzętu

Prezydent Ukrainy wskazywał też, że ciężki sprzęt artyleryjski nie jest wycofywany przez separatystów. Dodał, że obserwatorzy OBWE, których – zdaniem Poroszenki – powinno być więcej, nie mają wystarczającego dostępu do terenów kontrolowanych przez prorosyjskie siły. Rozejm na wschodzie Ukrainy formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego, mimo to ciągle pojawiają się informacje o nowych ofiarach śmiertelnych i ruchach wojsk. Rozejm został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej.

Schetyna: nie zostawiamy Ukrainy samej

Schetyna po rozmowach w Kijowie spotkał się z dziennikarzami. – Dużo mówiliśmy o konkretach, o przygotowanych ustawach, o terminarzu ich przyjęcia. To była dobra i konkretna rozmowa – oświadczył. Dodał, że Ukraina cały czas potrzebuje europejskiego wsparcia. Schetyna podkreślił, że politycy dużo mówili o kolejnych etapach reform na Ukrainie: sądowniczej, prokuratury, służb, systemu antykorupcyjnego, decentralizacji i systemu bankowego. Dodał, że widzi na Ukrainie przekonanie, że droga do UE to jedyna droga dla tego kraju. – Dwa etapy są najważniejsze: prawdziwy pokój, czyli prawdziwe zawieszenie broni, które przechodzi w to, że przestają ginąć ludzie, a ciągle tak się dzieje na wschodzie Ukrainy i wsparcie finansowe ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego – wyjaśnił. Zewnętrzne wsparcie finansowe – jak przekonywał Grzegorz Schetyna – buduje zaufanie i pokazuje, że Ukraina nie pozostaje samotna.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.