Ukraina: Z powodu ataku separatystów zginął dowódca oddziału ATO

Sztab operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie poinformował o śmierci ukraińskiego żołnierza w wyniku wczorajszego ataku rebeliantów. Do incydentu doszło w pobliżu miasta Awdiejewka w obwodzie donieckim.

„Tym razem na prowokacjach się nie skończyło. Przestępcy ostrzelali pozycje naszych żołnierzy z granatników” – zakomunikował sztab.

– Sprawa ataku na wojskowych jest badana. Być może zostali ostrzelani przypadkowo przez ludzi, których władze tak zwanych republik ludowych w Doniecku i Ługańsku nie kontrolują – oświadczył minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak.

Nie sprecyzował, jakie kroki podejmie Ukraina, jeśli się okaże, że porozumienie o zawieszeniu broni zostało złamane.

Dowódca ukraińskiego batalionu ochotniczego OUN Mykoła Kochaniwski ujawnił, że w ataku rebeliantów zginął dowódca jednego z oddziałów ATO. Dwóch innych wojskowych zostało rannych.

Ukraińskie oddziały wycofują czołgi z linii frontu

Ukraina wojna

„Wyciąganie wniosków”

Rzecznik operacji antyterrorystycznej Leonid Matiuchin powiedział, że incydent w pobliżu Awdiejewki nie świadczy o złamaniu rozejmu.

– Wnioski z wczorajszego ostrzału wyciągnie komisja monitorująca sytuację w Donbasie [z udziałem przedstawicieli władz w Kijowie, strony rosyjskiej oraz przedstawicieli OBWE – red.] Później podejmiemy decyzję w sprawie wycofania ciężkiego sprzętu z linii frontu – zaznaczył Matiuchin.

Przypomniał, że w okresie świąt (dziś na Ukrainie jest obchodzony Dzień Obrońców Ukrainy) rebelianci zwykle stosują prowokacje. – Wojskowi powinni być do tego przygotowani – podkreślił Matiuchin.

29 września w Mińsku przedstawiciele trójstronnej grupy kontaktowej, w skład której wchodzi Ukraina, Rosja i OBWE podpisali porozumienie w sprawie wycofania z linii frontu ciężkiego sprzętu o kalibrze poniżej 100 mm.

Autor: tas\mtom / Źródło: ukranews.com, tvn 24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.