Ukraińcy alarmują, że Rosjanie formują dywizje pancerne tuż przy granicy

III wojna światowa Rosja koncentruje sprzęt wojskowy koło granicy Ukrainy

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy, generał Wiktor Mużenko oświadczył we wtorek, że Rosja gromadzi od sierpnia wojska w pobliżu granicy obu państw, co zwiększyło zagrożenie militarne z jej strony do poziomu najwyższego od czasu aneksji Krymu w 2014 roku

„Charakter dyslokacji sił wskazuje, że w szybkim tempie Rosjanie mogą sformować ugrupowania ofensywne i że ich celem jest Ukraina.” – stwierdził wprost Mużenko.

„Dlatego rozpatrujemy nie tylko jeden kierunek, obwody ługański i doniecki (częściowo kontrolowane przez prorosyjskich separatystów), lecz również północno-wschodnią, wschodnią oraz południową granicę Ukrainy.” – dodał szef ukraińskiego sztabu generalnego.

Mużenko dodał, że Rosja formuje także dwie dywizje, składające się z dwóch pułków pancernych i dwóch pułków wojsk zmotoryzowanych. „Taka dywizja nie jest tworzona dla celów obronnych, lecz ofensywnych.” – podkreślił.

Na tym nie koniec. Wojskowy dodał, że Rosjanie podwoili liczbę okrętów wojennych na Morzu Azowskim. „Rosja pokazuje gotowość do zwiększania tego zgrupowania wojskowego w maksymalnie krótkim czasie. Jest to poważna sytuacja, na którą musimy reagować.” – stwierdził.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o