Ukraińska artyleria zniszczyła część rosyjskiej kolumny pancernej

Petro Poroszenko, piastujący funkcję prezydenta Ukrainy, oznajmił premierowi Davidowi Cameronowi podczas rozmowy telefonicznej, że artyleria zniszczyła transportery, które w nocy wtargnęły na teren Ukrainy – podała “Ukraińska Prawda”.

Cameron zapewnił wsparcie dla działań Ukrainy. Dodał też, że może wesprzeć finansowo Kijów – czytamy na “UP”. Londyn wezwał też rosyjskiego ambasadora do wyjaśnień w sprawie wjazdu rosyjskich wojsk na teren Ukrainy.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Andrij Łysenko powiedział, że kolumna transporterów znajdowała się pod nadzorem ukraińskiego wywiadu i w wyniku aktywnych działań ukraińskiej armii część tej kolumny “już nie istnieje”. Łysenko dodał, że tego typu kolumny wojsk już od długiego czasu wdzierały się na terytorium Ukrainy. – Nareszcie zachodni świat zobaczył na własne oczy, co dzieje się na ukraińsko-rosyjskiej granicy – podkreślił.

Media podawały wcześniej, że kolumna pojazdów opancerzonych wtargnęła na terytorium Ukrainy. Informację tę potwierdziło NATO.

Przez granicę po zmroku

Agencje informowały dziś od rana – powołując się na świadków – że w pobliżu rosyjskiego konwoju humanitarnego, który wczoraj zatrzymał się niedaleko ukraińskiej granicy, zaobserwowano transportery opancerzone armii rosyjskiej. Agencja AP podała, że w pobliżu konwoju widziano kilkanaście transporterów.

Agencja AFP pisała, że kolumna złożona z kilkunastu pojazdów skierowała się w stronę rosyjskiego miasta Donieck w obwodzie rostowskim, które sąsiaduje z przejściem granicznym Izwarina (ukr. Izwaryne). Według AFP konwój stacjonował ok. 30 km od tego przejścia.

Dwóch brytyjskich dziennikarzy obecnych na rosyjsko-ukraińskiej granicy już wczoraj przekazało informację, że rosyjskie pojazdy wojskowe wkroczyły na terytorium Ukrainy – taką informację podał portal businessinsider.com. Jacek Saryusz-Wolski w swoim wpisie stwierdził, że “ukryta inwazja zamienia się w otwartą”.

Takie informacje przekazał wczoraj późnym wieczorem m.in. moskiewski korespondent “Guardiana” Shaun Walker oraz dziennikarz “The Telegraph” Roland Oliphant.

Jak podał portal Ukraińska Pravda, obok miejsca, gdzie rozłożył się obóz konwoju humanitarnego, zauważono wzmożony ruch pojazdów wojskowych. W kierunku przejścia granicznego “Izwarino” jechało kilkadziesiąt wozów opancerzonych, potem rozjechały się po polach.

Informacje te potwierdził korespondent “New York Times’a”. Według niego, wraz z kolumną porusza się wyrzutnia rakiet “Buk”.

Także radio Echo Moskwy podawało, że według niepotwierdzonych informacji, niewielka kolumna rosyjskich wozów bojowych przekroczyła granicę z Ukrainą.

Ukraińska artyleria zniszczyła część rosyjskiej kolumny pancernej

źródło: onet.pl (JS, MWL)

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
sceptyk Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sceptyk
Gość
sceptyk

Wnioskując z dotychczasowych oszustw Ukrainy wcale bym się nie zdziwił gdyby to Ukraińcy zaatakowali wałsne pojazdy opancerzone, żeby wstrzymać pomoc humanitarną Rosji.