Unia Europejska istnieje po to, żeby Niemcy mogły skuteczniej prowadzić swoją działalność gospodarczą na olbrzymią skalę. Czyli Trump o Europie

Pan Donald Trump Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział Europie prawdę o Europie. Usłyszeliśmy, że Unia Europejska istnieje po to, żeby Niemcy mogły skuteczniej prowadzić swoją działalność gospodarczą na olbrzymią skalę. Usłyszeliśmy, że NATO jest reliktem zimnej wojny, co więcej, że nie wszystkie kraje równo płacą na bezpieczeństwo. Co wedle pana Trumpa jest nieuczciwe wobec USA.

Zagrożenie nałożenia 35% cła na niemieckie samochody, to bardzo poważna groźba dla unijno-amerykańskich relacji handlowych. Do tego ma zostać podpisane porozumienie handlowe z Wielką Brytanią, którego zasad nie da się zrozumieć, chyba że będzie obowiązywać od momentu wyjścia Królestwa z Unii? Najmocniejsze było jednak to, co pan Trump powiedział w kontekście nieudolności pani Angeli Merkel, jawnie i wprost nazywając rzeczy po imieniu. Trzeźwe spojrzenie pana Trumpa na błędy polityki migracyjnej pani Merkel, która złamała porozumienia międzynarodowe i nagięła własne prawo krajowe – są widoczne dla całego świata.

Cieszy otwartość podejścia do Rosji. Jest mowa o dążeniu do redukcji arsenałów broni niekonwencjonalnej, współpracy i partnerstwie. Przede wszystkim jednak pan Trump chce handlować z Federacją Rosyjską i z każdym, kto chce handlować z Ameryką. To utylitarne podejście powoduje, że trzeba mieć coś Ameryce do zaoferowania.

Unia Europejska została jawnie zdefiniowana jako konkurent na globalnej szachownicy, Amerykanie doskonale zdają sobie sprawę, że wcześniej państwa europejskie były ich klientami. Obecnie Unia Europejska ze wspólną walutą, to silna konkurencja gospodarczo-polityczna dla USA. Strefa Euro jest mniej zadłużona od Ameryki, a zagrożenie jakie stanowi Euro – jako waluta rezerwowa, prawdziwy benchmark dla Dolara, jest w USA bacznie obserwowane co najmniej od ostatniego kryzysu z 2008 roku. Z ich perspektywy unijna waluta to poważne zagrożenie ich pozycji ekonomicznej, ponieważ lepiej jest nie mieć konkurentów o potencjale globalnym. Amerykanie mają co najmniej trzech. Pierwszym zawsze było złoto i nim pozostanie, drugim była Marka, teraz jest Euro, a trzecim staje się waluta chińska. Przeciwko dwóm takim przeciwnikom, o wiele trudniej się walczy, niż gdyby było się jedyną światową walutą. Przekłada się to na wszystko, a w gospodarce wirtualnej, jaką jest amerykański rynek finansowy Euro jest tylko elementem spekulacji.

Donald Trump o tym doskonale wie, ponieważ doskonale o tym wiedzą jego doradcy. To sama śmietanka największego biznesu, ludzie którzy w codziennym życiu podejmują decyzje dotyczące miliardów Dolarów i losów milionów ludzi. Nie popuszczą, nie popełnią błędów, wycisną słabą Europę na tyle na ile tylko będą w stanie. Co więcej, nie będzie żadnego nowego Planu Marshalla, jeżeli w Europie dojdzie do nowego szaleństwa. Będzie wyznaczenie stref wpływów i relacja z klientami. Europa będzie miała szczęście, jeżeli tylko Rosja będzie budowała swoją strefę wpływów, bo jest jeszcze Turcja, która może dostać pieniądze od państw bogatej Zatoki. Co wówczas?

Bardzo dobrze, że pan Trump wylał wiadro zimnej wody na przeważnie puste głowy europejskich polityków. Zajęci swoim cyrkiem małp w Brukseli, gdzie obsadzanie karuzelą stanowisk frapuje ich od co najmniej roku, zupełnie oderwali się od realiów z jakimi żyją Europejczycy. Angela Merkel nie może zapominać o tym, że Unia Europejska to nie tylko bogate Niemcy, ale to szereg krajów, które mają różne potencjały, wyzwania i możliwości. Dotychczasowy model Unii – po prostu się nie sprawdza, a dodanie do niesprawiedliwości ekonomicznych jeszcze tygla kulturowego to przepis na mieszankę wybuchową. W tym wszystkim jeszcze doszło do idiotycznego skonfliktowania się z Rosją, z którą niewiadomo dlaczego prowadzimy wojnę gospodarczą, ale tylko na wybrane produkty – głównie z Europy Środkowej, podczas gdy Niemcy stale sprzedają samochody i pompują gaz i ropę. To nie jest normalne, po prostu nie można ciągle okłamywać wszystkich i rzucać ochłapami jako wielka łaska dla biednych.

Donald Trump powiedział głośno to, co myśli bardzo wielu ludzi z krajów zdominowanych gospodarczo przez niemiecką potęgę. Jeżeli zaś chodzi o NATO, to najwidoczniej Ameryka już nie potrzebuje swojego Imperium i nie zamierza go bronić. Dlatego albo będziemy w stanie bronić się sami, albo możemy mieć problemy. Rosja od lat proponowała nowe porozumienie o bezpieczeństwie zbiorowym w regionie, które byłoby w stanie wyjść poza zimnowojenne schematy nieuchronnej konfrontacji. Dzisiaj jest na to szansa, chociaż to na pewno dla wielu zapatrzonych w Kapitol polityków będzie wielkim szokiem.

Przy czym trzeba pamiętać, że pan Trump nie chce zbawiać świata i robić dobrze pingwinom lub wielorybom, tylko chce osiągać podstawowe cele amerykańskiej polityki innymi metodami. Jako kraj możemy być jednym z największych przegranych tej polityki oraz zmian, które ona spowoduje na naszym kontynencie. Wystarczy bowiem tylko urealnienie NATO, a zaraz nam odgrzeje się drugi kierunek z głównych historycznych zagrożeń, ponieważ Niemcy zaczną wydawać na zbrojenie więcej, niż my na całe nasze państwo. Taka jest rzeczywistość, a będziemy sami. Sami pomiędzy państwami z którymi się niepotrzebnie konfliktujemy i w ten konflikt brniemy, jak również dla których jesteśmy od zawsze naturalnym polem do ekspansji. Czy kogoś to obchodzi? Proszę uważnie obserwować, to co robią nasze władze – spotkanie z panią Merkel to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej rzeczywistości, na nowym zakręcie historii.

Donald Trump powiedział Europie prawdę o Europie, czy Europejczycy będą umieli to zdyskontować?

źródło: obserwatorpolityczny
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

16 thoughts on “Unia Europejska istnieje po to, żeby Niemcy mogły skuteczniej prowadzić swoją działalność gospodarczą na olbrzymią skalę. Czyli Trump o Europie”

 1. Rosja to dyktatorzy, kraj rządzony przez gangsterów. Nie chcą z Polską handlować, aby ją osłabić, nie lubią Polski silnej, dbającej o własne interesy, po to aby Polacy sami przyszli na kolanach pertraktować do Rosji. Sam Putin powiedział, że celem jego polityki jest odbudowa imperium. Rosja chce za wszelką cenę dyktować warunki. Niemcy się nie wstawią za Polakami, tylko będą chcieli na nas zarobić przy pośrednictwie w handlu z Rosją. Amerykanie nie chcą tracić wpływów, ale sami są zadłużeni w Chinach, ponieśli straty w Iraku, Afganistanie, panuje tam bezrobocie, więc nie wesprą militarnie Europy. Ale to jedyne mocarstwo, które nigdy nie narzuca na siłę swej woli innym krajom.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. NATO istnieje po to, żeby USA mogło skuteczniej prowadzić swoją działalność gospodarczą na olbrzymią skalę. Wszystkie walki w imieniu wolności i demokracji prowadzone przez USA miały podłoże ekonomiczne, ropa, broń, strategiczne punkty.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. sąsiedzi powinni żyć w zgodzie bliżej nam do rosji czy niemiec a nie usa , choć co za rużnica w sumie jak polak polakowi wrogiem , a i tak pr ędzej czy później chincyki lub /i indusi będą tylko na świecie…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. 1- ostatnie lata duży rozwój Polski skąd pieniądze na to były nie z uni …? 2- ciekawostka zawsze pisaliście np barack obama albo putin a tutaj piszecie PAN donald trump …, 3- mówi o samochodach a nie zwraca uwagi że europę zalali ciapaci przez wojny wywołane przez usa … według mnie to jest nierównomiernie gorsze a nikt się nie skarży… 4- że niemcy prowadzą działalnoćć na skale a usa to co …. wszędzie są i wszędzie chaos robią żeby tylko istnieć , jak bym miał usa porównać do 1 osobliwości człowieka to usa byłyby takim człekiem co np kradnie i dzwoni na policje oskarżając że widział jak ten i ten kradł i tym śmiał się plugawo później w twarz , czyli typowa glizda kanalia pijawka , ciekawe czy komentarz się pojawi bo ostatnio widze że na internetach spamerzy pracują ostro od PANÓW

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Rozejrzyj się – wokół sklepy niemieckie, francuskie, hiszpańskie, portugalskie… zakłady niemieckie, włoskie, francuskie… kto czerpie zyski? Poszukaj polskich sklepów i zakładów w Niemczech, Francji, Italii. Polak zarabia w Polsce (w obcych sklepach i zakładach) 4 razy mnie niż Niemiec u siebie. Przypadek?

   A to co nazywamy Unią to także My – Polska. Jeśli twierdzisz, że pieniądze były z Unii, to znaczy że i z Polski. To My – Polacy zapracowaliśmy na to co teraz mamy; ale to też My – Polacy pracujemy na to, co mają na zachód od nas. Taka prawda niezwykła.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Mylisz się, na zachodzie są Polskie sklepy i w tych sklepach kupisz polskie produkty. Dziwne że w Polsce w tych Niemieckich sklepach kupujesz też Polskie produkty.Przypomnij sobie jak Polska wyglądała w latach 90 a jak wygląda teraz, to wszystko za Unijną kasę.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
    1. Cóż problemem jest ta unijna kasa, nie dostajemy pieniędzy za darmo, my też wpłacamy do tej kasy. Po drugie na każde 1 euro Niemcy zyskują 90 centów. Ponadto u nas żywność ma gorszą jakość niż np. w lidlu Niemieckim no i w tych latach 90 to przynajmniej majątek narodowy był ale ktoś go wyprzedał może nawet po niższych cenach

     Jeszcze nikt nie zagłosował.
     Proszę Czekać...
     1. Jak zarazie to Niemcy są największym płatnikiem do tej kasy.

      Jeszcze nikt nie zagłosował.
      Proszę Czekać...
 5. Strach Niemców przed Trump-em i Brexit-em widać co dziennie w mediach.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Polska tez powinna wycofać sie z UE. Do niczego nie jest nam potrzebna ta unia

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Ciekawe czy będziesz tai mądry jak rolnikom dopłaty zabiorą i skończy się sielanka. Ja pamiętam jak wyglądały gospodarstwa i czym jeździli rolnicy w Polsce przed przystąpieniem do UE. Jak im zabierzesz to brony na ulicach i totalny chaos. Niestety są grupy uprzywilejowane, które dość mocno skorzystały na UE. Poza tym unia ma swoje zalety: wolny handel, przepływ turystów, gotówki. Problemem są Ci kretyni, którzy p[orównują swój polski standard życia do europejskiego. Może porównajmy się równocześnie do Litwy, Ukrainy i Białorusi albo Polski z lat 90-tych. Nie przegonimy zachodu, ale poprawę życia widać gołym okiem.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
 6. Wreszcie ktosc mowi otwartym tekstem,nie zwazajac na to czy zyska przychylnosc swiata czy tez nie.Dzis swiatu brakuje przywodcow mowiacych prawde.Swiat dojrzal do zmiany i teraz ona nastepuje,zamiast ja krytykowac,przypatrujmy sie i robmy swoje.Przyjdzie czas na ocene.Spojrzmy na historie naszej cywilizacji..co ja napedzalo? Wlasnie zmiany.Nie bojmy sie ich.Byc moze wlasnie Donald Trump da swiatu swieze powietrze,bo teraz dusimy sie w smogu gowna,hipokryzji i zl.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 7. i bardzo dobrze że Niemcy gospodarczo sie rozwijają. Inaczej sami byśmy musieli robić samochody a tak idziemy do sklepu i kupujemy audi albo bmw

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. To nie wolałbyś kupić samochodu z polskiej fabryki, zrobionego przez polskich inżynierów niż kupować audi bmw?

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Jak Polacy zrobią lepszy to chętnie kupię a na chwile obecną wolę niemieckie nowe auto

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
    1. Jeśli Polacy zrobią nowe i lepsze to wkrótce mogą spodziewać się kolejnego napadu jakichś tam nazistów z Zachodu. My już tak mamy, że lubią nas łupić.

     Jeszcze nikt nie zagłosował.
     Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.