USA: 350 tornad w 3 dni. Wszystkiemu winna anomalia La Nina

0
26

Tornada kojarzą nam się ze Stanami Zjednoczonymi. Pięć lat temu w kwietniu, pojawiło się blisko 350 tornad w zaledwie trzy dni. Specjaliści sądzą, że jest to powiązane ze zjawiskiem La Nina. Tłumaczą przy tym, dlaczego właśnie na wiosnę tworzy się więcej trąb powietrznych. Naukowcy sądzą, że już niedługo będą w stanie przewidywać to groźne zjawisko z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Ze względu na dogodne warunki klimatyczne i ukształtowanie powierzchni Ameryki Północnej, to właśnie tam pojawia się najwięcej tornad. Z tego względu służby meteorologiczne postawiły sobie za cel, żeby skutecznie prognozować ich nadejście.

tornado

W dzisiejszych czasach amerykańscy specjaliści  z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery NOAA przewidują trąby powietrzne z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Jednak najnowsze badania dają nadzieję, że monitoring temperatury powierzchni oceanów tysiące kilometrów od USA, pomoże przewidywać trąby powietrza z wyprzedzeniem nawet 3 miesięcy.

– To bardzo ekscytujące badanie, ponieważ wcześniejsze ostrzeganie przed tornadem może bezpośrednio przyczynić się do ratowania życia ludzi i minimalizacji szkód – przyznał  Sang-Ki Lee, specjalista z NOAA. – Damy więcej czasu dla ludzi na przygotowanie się – dodał.

Setki tornad w kilkanaście godzin

W 2011 roku powstało wyjątkowo dużo trąb powietrznych w USA. Żywioły pozbawiły życia 553 osoby, a szkody jakie wyrządziły leje szacuje się na 28 miliardów dolarów. Jedynie od 25 do 28 kwietnia 2011 zginęło ponad 300 osób, a  rannych było 2775. Według dr Grega Forbesa z weather.com, w ciągu 72 godzin pojawiło się 349 tornad. Wiry odnotowano w Alabamie, Missisipi, Georgii, Tennessee i dalej na północny wschód, aż do stanu Nowym Jorku. 27 kwietnia 2011 roku w Missisipi odnotowano gigantyczne, prawie największe w skali Fujity tornado EF5. Prędkość wiatru w takim monstrum dochodzi do 512 km/h. Żywioł pozostawia ogromne zniszczenia, domy znikają wraz z fundamentami.

El Nino i La Nina rozrabiają

Lee znalazł powiązanie między aktywnym sezonem tornad w 2011 roku, a pojawieniem się silnej La Nini na Pacyfiku w tym roku. Specjalista podaje, że zjawiska El Nino i La Nina powoduje, że w Stanach Zjednoczonych pojawia się więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Tornada głównie w kwietniu

Tegoroczny kwiecień również obfituje w tornada w USA. Amerykańscy specjaliści zbadali, dlaczego w kwietniu pojawia się najwięcej zjawisk tego typu. Wiosną najwięcej tornad tworzy się na Wielkich Równinach, ale równie często pojawiają się w Tennessee czy Missisipi. Badacze twierdzą, że w kwietniu prąd strumieniowy jest wyjątkowo silny w południowej części USA. Silny wiatr w wysokiej atmosferze wpływa na dynamizm pogody przy powierzchni ziemi.

źródło: tvn meteo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.