USA chcą kontrolować rosyjskie porty nad Morzem Japońskim

Amerykańska administracja może objąć szczególną kontrolą rosyjskie porty Władywostok, Nachodkę i Wanino odnośnie wdrożenia sankcji przeciwko Korei Północnej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA.

Z dokumentu wynika, że prezydent Stanów Zjednoczonych w ciągu 180 dni po wejściu w życie ustawy, a następnie co roku przez pięć lat ma składać w Kongresie raport o portach i lotniskach, które łamią rezolucję RB ONZ w sprawie KRLD.

— Każdy raport powinien zawierać konkretne wnioski odnośnie następujących portów i lotnisk: porty Nachodka, Wanino i Władywostok w Federacji Rosyjskiej – podano w projektu ustawy.

W dokumencie wymieniono też porty w Chinach, Iranie i Syrii (Tartus i Latakię).

Za jego przyjęciem głosowało 419 członków izby, przeciw była tylko jedna osoba. Projekt ustawy powinien jeszcze zatwierdzić Senat i trafić na biurko prezydenta.

Rozszerzenie uprawnień

Dokument jest nowelizacją przyjętej w ubiegłym roku ustawy o sankcjach wobec Korei Północnej. Zwiększa uprawnienia prezydenta USA w zakresie wprowadzania restrykcji w stosunku do „podmiotów, które łamią postanowienia niektórych rezolucji RB ONZ wobec KRLD”. Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych otrzymał zgodę na kontrolowanie samolotów i statków na amerykańskim terytorium, które w ubiegłym roku były w Korei Północnej lub które zarejestrowano w krajach z „niezadowalającym” nadzorem celnym.

Zakaz handlu

Głównym celem ustawy jest nadzorowanie przestrzegania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która ogranicza handel między KRLD a innymi krajami i zakazuje eksportu do tego państwa broni, samolotów, technologii rakietowych, jądrowych i innych.

Ponadto w dokumencie wymieniane zostały północnokoreańskie towary, których zakup ściągnie na nabywcę amerykańskie sankcje: złoto, nikiel, tytan, cynk, metale ziem rzadkich, węgiel, żelazo. Zakazano również nabywania żywności.

Utrzymano też zakaz na wszelkie operacje finansowe z KRLD, rejestracji i innych działań z północnokoreańskimi statkami (aby nie dopuścić do ich eksploatacji pod banderą innych państw), dostaw niektórych paliw (oprócz potrzebnych do celów humanitarnych) i świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Zakazuje się zatrudniania obywateli Korei Północnej, jeśli przyniesie to korzyści rządowi tego kraju.

Dokument, przedłożony przez szefa Komitetu Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Eda Royce’a, został przyjęty w ramach działań amerykańskiej administracji zmierzających do rozwiązania północnokoreańskiego problemu jądrowego. Prezydent Donald Trump stara się wykorzystać Chiny do wywarcia presji na KRLD i jednocześnie wzmacnia presję militarną na Pjongjang.

źródło: sputniknews
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “USA chcą kontrolować rosyjskie porty nad Morzem Japońskim”

  1. „Izba Reprezentantów Kongresu USA” nie ma nic do uchwalania w sprawie terytoriów innych państw i niech nie udaje boga wszechmogącego.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.