USA dokonało zrzutu w Syrii 50 ton amunicji

1
9

Stany Zjednoczone zrzuciły na spadochronach amunicję syryjskim rebeliantom – poinformował rzecznik amerykańskiej armii na Bliskim Wschodzie płk Patrick Ryder. Dodał, że chodzi o rebeliantów walczących z Państwem Islamskim na północnym wschodzie kraju, ale nie sprecyzował których.

usa

Jego zdaniem operacja zrzutu, przeprowadzona w ramach działań międzynarodowej koalicji pod wodzą Stanów Zjednoczonych, powiodła się. W sumie dostarczono 50 ton amunicji na 112 paletach.

Ryder w swoim komunikacie nie poinformował dokładnie, które grupy rebeliantów dostały wsparcie. Podkreślił jednak skuteczność prowadzonych przez siły kurdyjskie i ugrupowania arabskie walk o wyzwolenie stref przy granicy z Turcją, w północno-wschodniej Syrii.

Nowa koalicja pod auspicjami USA

Amerykańska telewizja CNN podała, że zrzut został wykonany nad północno-wschodnią prowincją Al-Hasaka. Jak podaje CNN, dokonały go samoloty C-17 w eskorcie myśliwców.

Wszystkie palety zostały z powodzeniem odebrane przez „przyjacielskie” siły – podała CNN, powołując się na źródło w rządzie USA.

Według CNN, broń miała trafić do Arabskiej Koalicji Syryjskiej – nowej siły opozycji w Syrii, którą tworzą syryjscy Arabowie.

Jak podaje agencja Reutera, Arabska Koalicja Syryjska jest sprzymierzona z kurdyjskimi Powszechnymi Jednostkami Ochrony (YPG), które kontrolują północne obszary Syrii. Obie te grupy tworzą Siły Demokratyczne Syrii, które w poniedziałek ogłosiły swoje powstanie.

Dowódcy grup zbrojnych tworzących Siły Demokratyczne Syrii, na których powołuje się Reuters, powiedzieli, że to im USA obiecały dostawy broni. Amerykańscy wojskowi mają być w z nimi w kontakcie.

To przedsięwzięcie wpisuje się w nową politykę walki z dżihadystami, prowadzoną przez prezydenta USA Baracka Obamę po fiasku programu szkolenia syryjskiej opozycji. W piątek Biały Dom potwierdził wstrzymanie programu i zapowiedział jednocześnie dostarczanie większej ilości sprzętu wojskowego szerszej niż przedtem grupie organizacji rebelianckich już walczących w Syrii z Państwem Islamskim.

Autor: fil/mtom / Źródło: PAP, CNN, Reuters, tvn24

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.