dgdfgdfgdzgdzgdrg

USA: Ewakuacja, puste miasta, zabite deskami okna – ucieczka przed huraganem Matthew

„Na ulicach pustki”, „w sklepach wykupiono wodę i chleb”, „trwa wielka ewakuacja” – relacjonują przebywający w USA Polacy. Na bieżąco otrzymujemy od nich zdjęcia i filmy pokazujące przygotowania Amerykanów do nadejścia potężnego huraganu Matthew. Na Karaibach, według najnowszego bilansu, żywioł zabił już kilkaset osób.

W nocy z czwartku na piątek prezydent Barack Obama ogłosił stan wyjątkowy w stanie Georgia. Wcześniej zrobił to samo na Florydzie i w Karolinie Południowej. Dzięki tej decyzji, władze tych trzech stanów będą mogły korzystać ze środków federalnych na walkę z żywiołem.

huragan

Matthew, którego podmuchy sięgają obecnie 235 km na godzinę, jest zakwalifikowany jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Żywioł ma dotrzeć na Florydę w piątek nad ranem. Oczekuje się, że poziom wody może wzrosnąć o 2,7 m, co według meteorologów grozi niszczycielskimi powodziami w najbliższych dniach u wybrzeży Florydy i Georgii.

„Na ulicach pustki”

„W sklepach wykupiono wodę i chleb. Były ogromne kolejki, żeby cokolwiek kupić. Na niektórych stacjach benzynowych zabrakło benzyny” – informowała na Kontakt 24 Małgorzata, Polka mieszkająca w Karolinie Południowej.  „Na ulicach pustki. Myślę, że wszyscy, którzy mogli wyjechać, wyjechali. Reszta jest w domach” – opowiadała.

Na zdjęciach, które Polka przesłała na Kontakt 24, widać również pozabijane sklepowe okna, a także niemalże puste półki.

Opustoszałe miasta

Z Barrier Islands na Florydzie otrzymaliśmy nagranie, na którym widać opustoszałe miasto. „Trwa największa ewakuacja w historii Florydy. Prawie cała Barrier Islands jest już ewakuowana” – informowała Reporterka 24 NatPaw.

Opustoszałe jest również Miami, co widzimy na zdjęciu Kingi.

Najpotężniejszy huragan

Władze wezwały w czwartek 2 mln mieszkańców Florydy, Georgii i Karoliny Południowej do ewakuacji w bezpieczne miejsca. – To wasza ostatnia szansa! Uciekajcie w bezpieczne miejsca, jak najdalej od plaż, gdyż tam wichura was zabije – apelował do mieszkańców nadmorskich rejonów Florydy gubernator Scott.

W zagrożonych stanach rozdawane są worki z piaskiem, otwarto bramki na autostradach, uruchomiono tymczasowe schroniska dla ludności. Drogi są zatłoczone, na stacjach benzynowych brakuje paliwa, a w supermarketach konserw i butelkowanej wody. W regionie zamknięte są szkoły i lotniska, a niektóre szpitale ewakuowano. Odwołano setki lotów.

Matthew to najpotężniejszy huragan w regionie od 2007 roku, gdy na wybrzeżu szalał Felix.n We wtorek żywioł dotarł na Haiti, a następnie na wschodnią Kubę. Według najnowszych informacji na Haiti żywioł zabił co najmniej 339 osób. Cztery osoby zginęły na Dominikanie.

źródło: tvn24

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.