USA i Korea Południowa grożą Północy w razie próby jądrowej

Groźnie w Korei, tysiące żołnierzy w akcjiReżim Korei Północnej naraża się na kolejne, ostrzejsze sankcje, jeśli przeprowadzi czwartą próbę broni atomowej – zapowiedzieli prezydenci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, Barack Obama i Park Geun Hie, na wspólnej konferencji w Seulu.

Technologia rakietowa i nuklearna rozwijana przez reżim w Pjongjangu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Korei Południowej i Japonii, sojuszników USA w regionie południowo-wschodniej Azji – powiedział Obama.

Musimy w silnym porozumieniu z naszymi sojusznikami kontynuować naciski na Koreę Północną, aby zmieniła swoje postępowanie – podkreślił. Jeśli Pjongjang przeprowadzi czwarty test atomowy, pogłębi tylko swoją izolację na świecie i narazi się na sankcje “jeszcze bardziej dotkliwe” niż te już obowiązujące – dodał.

Przyznał jednak, że znalezienie skutecznych sankcji wobec Północy będzie trudne, ponieważ już teraz jest to “najbardziej odizolowany kraj na świecie”, w którym “ludzie ponoszą straszne cierpienia przez decyzje podejmowane przez władze”.

  Nie znajdziemy magicznego rozwiązania z dnia na dzień

Sąsiedzi chcą dorównać arsenałem

Prezydent Korei Południowej zaznaczyła z kolei, że czwarta próba nuklearna Pjongjangu “fundamentalnie zmieniłaby” sytuację w regionie i sprowokowałaby wyścig zbrojeń atomowych, ponieważ sąsiedzi Północy będą chcieli dorównać swoim arsenałem jej możliwościom.

– Wizyta prezydenta Obamy w Korei Płd. pokazuje Korei Płn., że jej prowokacyjne działania nie będą tolerowane – zaznaczyła Park.

We wtorek ministerstwo obrony Korei Płd. poinformowało, że w miejscu przeprowadzania testów nuklearnych przez Koreę Płn. zaobserwowano ostatnio wzmożoną aktywność. Według resortu program nuklearny Północy jest tak zaawansowany, że próby mogą być przeprowadzane, kiedy tylko władze w Pjongjangu tego zechcą.

Korea Płn. przeprowadziła do tej pory trzy próby nuklearne: w październiku 2006 roku, w maju 2009 roku i w lutym 2013 roku. Próby te nie tylko pogorszyły stosunki Pjongjangu z Zachodem, ale także z jedynym sojusznikiem wśród mocarstw – Chinami.

Po dokonaniu trzeciego testu atomowego Korea Płn. zagroziła USA i Korei Płd. wojną nuklearną. W następstwie tej próby Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła międzynarodowe sankcje wobec Korei Płn

Korea Południowa i USA ćwiczą desant

Groźnie w Korei, tysiące żołnierzy w akcji

Korea Południowa i USA ćwiczą desant

Korea Południowa i USA ćwiczą desant

źródło: Wp.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o