USA odtajniły setki kolejnych przerażających filmów z testów broni jądrowej

USA bron jadrowa test

Lawrence Livermore National Laboratory odtajniło i umieściło na swoim profilu na YouTube setki filmów z testów broni jądrowej dokonanych po II wojnie światowej.

Od 1945 roku do dziś na całym świecie dokonano ponad 2 tysiące prób jądrowych. Najwięcej na swoim koncie takich testów mają oczywiście Stany Zjednoczone i Rosja. Chociaż o wielu z nich możemy dowiedzieć się w internecie, a nawet zobaczyć zdjęcia czy filmy, to jednak o większości z nich do tej pory nie wiedzieliśmy kompletnie nic.

Gregory Spriggs, fizyk z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), postanowił opublikować swoje archiwa liczące ok. 8 tysięcy filmów. W marcu ubiegłego roku i jesienią mogliśmy zobaczyć w sumie 4500 filmów, które zostały wykonane pomiędzy 1945 a 1963 rokiem, podczas setek prób jądrowych i utajnione przed opinią publiczną na wiele dekad.

Spriggs walczy z czasem, gdyż materiały znajdują się na taśmach filmowych, które są w bardzo kiepskim stanie i powoli rozkładają się. Proces ich digitalizacji potrwa jeszcze ok. 2 lata, wówczas będziemy mogli zobaczyć kolejne ponad 2000 filmów.

Tymczasem obejrzyjcie dwa najnowsze i najbardziej spektakularne filmy, jakie właśnie trafiły do globalnej sieci. Pierwszy test miał miejsce 22 lipca 1958 roku na jednej z wysp na Pacyfiku, w ramach Operacji Hardtack – Juniper 53070, a drugi 1 marca 1955 roku w ramach Operacji Teapot – Tesla 28610

(zobaczcie więcej).

 

źródło: geekweek.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
LINK Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
LINK
Gość
LINK

Każde państwo, które posiada broń atomową – robiło, robi i robić będzie testy za jej pomocą na lądzie, w wodzie i każdej warstwie atmosfery………….a później opad powybuchowy krąży sobie do okoła Ziemi – takie testy powodują choroby u ludzi, zwierząt i roślin; powodują zmiany klimatu i tylko Bóg wie, co jeszcze……………….