USA ostrzega Izrael przed zbliżającą się krwawą wojną z Iranem

Iran i Izrael znajduja sie na krawedzi gorącego konfliktu w Syrii

Izrael przygotowuje się do wielkiej wojny z Iranem podczas gdy dwie potęgi zderzają się w Syrii, ostrzegają amerykańscy urzędnicy.

Urzędnicy USA ujawnili obawy w Waszyngtonie, że oba mocarstwa przygotowują się do otwartej wojny na Bliskim Wschodzie.

Syria stała się punktem zapalnym, Izrael atakuje obiekty wojskowe Iranu w kraju rozdartym wojną obawiając się, że muzułmański kraj jest bardzo bliski ataku na Izrael.

Prezydent Izraela Benjamin Netanjahu twierdził, że Iran kłamie na temat programu broni nuklearnej i rozwija go potajemnie. Oświadczenie to pojawiło się po tym, jak izraelski nalot w zachodniej Syrii został uznany za akt agresji, zabijając dwa tuziny irańskich żołnierzy i zniszczoną irańską bazę i broń.

Wszystkie to wydarzenia mają miejsce nieco ponad tydzień przed tym, gdy Donald Trump zdecyduje, czy chce odnowić kontrowersyjny kontrakt nuklearny z Iranem.

Jeden z wyższych urzędników USA powiedział NBC: „Na liście potencjalnych najbardziej prawdopodobnych krwawych konfliktów na całym świecie jest bitwa pomiędzy Izraelem a Iranem w Syrii.”

Trzy źródła cytowane przez sieć informacyjną Izraela twierdzą, że Izrael przygotowuje się do działań wojskowych przeciwko Iranowi. Jerozolima również zwraca się do Stanów Zjednoczonych o pomoc wojskową gdyby wybuchła wojna z Iranem.

Już wcześniej ostrzegano, że Donald Trump staje wobec „wielkiej wojny” na Bliskim Wschodzie w swojej pierwszej kadencji, ujawnił Daily Star Online.

Iran przerzuca broń do Syrii

Izraelskie F-15 rozpoczęły ostatnio atak po tym, jak odkryto, że Teheran przenosi coraz więcej wojsk do Syrii. Uważa się, że 47. Brygada w Iranie przeniosła rakiety ziemia-powietrze do bazy w Hama. Siły irańskie w Syrii sięgają już blisko 82 000 żołnierzy i stacjonują w każdej bazie wojskowej należącej do Baszara al-Assada.

Iran wysłał także samoloty wojskowe z bronią do Syrii, które są gotowe do ataku na Izrael – powiedzieli urzędnicy z USA. Lęki wojenne wzrosły także wraz z wypowiedziami irańskich przywódców wojskowych, którzy mocnym oświadczeniem zagrozili Izraelowi:

Główny dowódca irańskiej armii generał Abdolrahim Musawi obiecał, że Izrael zostanie zniszczony w ciągu 25 lat i ostrzegł Izraelczyków „nie macie gdzie uciekać, z wyjątkiem morza”, w przerażającym oświadczeniu wystosowanym kilka dni temu.

Najwyższy generał Trumpa James Mattis rozmawiał z ministrem obrony Izraela Avigdorem Liebermanem o obawach związanych z obecnością Iranu w Syrii podczas spotkania w Pentagonie.

Mattis powiedział: „Siły irańskie próbowały zbliżyć się do granicy izraelskiej, mam na myśli, że są bardzo blisko.” Zapytany przez reporterów, czy sądzi, że Iran przemyca broń do Syrii, by uderzyć w Izrael, dał mrożącą krew w żyłach odpowiedź.

„Nie mogę teraz wymyślić dla nich żadnego innego celu” – powiedział Mattis.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o