USA podpisało z Izraelem największe porozumienie dotyczące współpracy militarnej

W środę USA z Izraelem podpisało umowę o pomocy militarnej. Kontrakt ma zakładać współpracę  militarną na okres najbliższych 10 lat i jest to największe porozumienie jakie zostało kiedykolwiek podpisane przez rząd Stanów Zjednoczonych. 

Współpraca USA i Izraela jest całkowicie oczywista i ma miejsce od kilkunastu lat. Wspólne działania militarne i nie rzadko pokrywające się cele skłoniły władzę obu państw do podpisania oficjalnego porozumienia. Przygotowania do tego kontraktu trwały prawie rok czasu i jest on zwieńczeniem wielu godzin negocjacji pomiędzy rządami obu krajów. W środę w Waszyngtonie odbyły się oficjalne uroczystości z tej właśnie okazji.
usa-izrael
Dotychczas rząd amerykański wspomagał finansowo Izrael kwotą 3,1 mld dolarów. Kontrakt na tą pomoc kończy się w 2018 roku, dlatego jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA nalegano na wznowienie i zapewnienie stabilności współpracy obu krajów. Obecnie kwota jaka będzie przekazywana Izraelowi została podwyższona do niebagatelnej kwoty prawie 4 mld dolarów rocznie. Punktem spornym w rozmowach był nacisk ze strony USA na wsparcie projektów militarnych i zakup broni przez rząd Izraela dla wojska stacjonującego w USA.
Różnica kwoty przekazywanej rocznie do Izraela nie różni się znacząco od tej wypłacanej dotychczas. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, po raz pierwszy USA zapewni środki na programy rozbudowy obrony przeciwrakietowej. Wcześniejsze porozumienia bilateralne stanowiły, że na ten cel będą przekazywane inne fundusze, których wysokość określane będą w innych porozumieniach.
źródło: orwellsky.blogspot.com Autor: Victor Orwellsky
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.