Naukowcy zbyt bardzo lekceważą superwulkan Yellowstone

W dolinie rzeki Snake w ciągu ostatnich milionów lat – jak szacują naukowcy – odnotowano 12 erupcji, o połowę mniej niż wcześniej sądzono. Jednak były one prawdopodobnie wyjątkowo silne kolosalne zdarzenia, które miały miejsce w Yellowstone.

Erupcja silniejsza niż sądzono

„Wiemy, że ostatnia erupcja Yellowstone była katastrofalna. Ale teraz wiemy, że to tylko część serii licznych supererupcji, których ślady pozostawione są w postaci wypalonych śladów wzdłuż rzeki Snake na wschodzie – od stanu Oregon do Yellowstone”- powiedział główny autor badania, wulkanolog Tom Knott z Wydziału Geologii na Uniwersytecie w Leicester.

superwulkan Yellowstone

„Nowe badania wykazały, że ten wybuch z serii niedawno odkrytych supererupcji był okresem intensywnej aktywności magmowej 8-12 milionów lat temu – był największy i najsilniejszy spośród wcześniej znanych. A to dopiero pierwszy z planowanej serii” – podkreśla Knott.

Dziesięć razy silniejsza od erupcji św. Heleny

Naukowcy doszli do takiego wniosku w trakcie swojej ciężkiej pracy. Badali i zbierali okruchy licznych dowodów. Magnetyczne, mineralogiczne i chemiczne właściwości tych złóż zostały doskonale zachowane, co pozwoliło naukowcom na ich wykrycie na dużych odległościach. Ponadto, badacze pobrali próbki poprzez wiercenie z dolnej części skał, składających się ze starożytnytnego popiołu wulkanicznego.

Jedna z supererupcji, nazwana Castleford Crossing, wystąpiła około 8,1 milionów lat temu. Szacuje się, że objęła obszar 1900 kilometrów sześciennych. To w przybliżeniu tyle, aby wypełnić jedno z Wielkich Jezior – Ontario.

Siłę wybuchu szacuje się na około 8,6 w skali VEI (ang. Volcanic Explosivity Index). Oznacza to, że była setki razy silniejsza niż erupcja wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku, który określono na 6 i 10 razy silniejsza niż erupcja wulkanu świętej Heleny w stanie Waszyngton w 1980 roku.

Bomba tykająca

Łańcuch wulkanów zaczął stopniowo przemieszczać się na wschód do Yellowstone, gdzie 640.000 lat temu wybuch utworzył kalderę Yellowstone. Ostatnia erupcja miała tam miejsce 170 tys. lat temu, a ostatni przepływ zboczach po jego kalderze wystąpił 70 tys. lat temu.

Ostatni wybuch wulkanu Yellowstone nastąpił 640.000 lat temu – to w mgnieniu oka w skali czasu geologicznego, w porównaniu ze zwykłymi wybuchami Snake River 8 do 12 milionów lat temu. Niektórzy nadal obawiają się, że ten destrukcyjny superwulkan jest gotowy do erupcji.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Naukowcy zbyt bardzo lekceważą superwulkan Yellowstone”

 1. Nic się nie stanie. To wszystko jest tak zaprogramowane, aby się nic nie stało, co mogłoby uszkodzić lub odebrać życie.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Nasa i inni naukowcy mają niebywałe szczęście, ponieważ swoją ignorancją, brawurą i kłamstwem nieświadomie trafiają w tzw. dziesiątkę. Nie mówią nic, mimo, że może być krytyczna sytuacja, i później okazuje się, że nie było potrzeby, aby coś mówić, ponieważ nic się nie stało.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.