USA – wystrzelono cztery satelity w celu badania krzyżowania się pól magnetycznych Ziemi i Słońca

NASA bada pole magnetyczne Ziemi

Z przylądka Canaveral na Florydzie, zgodnie z planem, wystartowała w czwartek późnym wieczorem rakieta Atlas V, która wyniosła cztery satelity. Mają one badać zjawisko krzyżowania się linii pól magnetycznych Słońca i Ziemi.

Satelity, realizujące misję NASA Magnetospheric Multiscale (MMS), utworzyły formę piramidy, co ma umożliwić prowadzenie obserwacji i zbieranie danych w trzech wymiarach.

NASA bada pole magnetyczne Ziemi

Badania linii pola magnetycznego

Każdy satelita o wadze 1,2 tony jest wyposażony w 25 sensorów, które będą rejestrować, co dzieje się w przypadku gwałtownych zmian układu linii pola magnetycznego, czyli rekoneksji magnetycznej.

NASA bada pole magnetyczne Ziemi

Zjawisko to jest przyczyną m.in. rozbłysków słonecznych. Powodowane przez nie burze słoneczne mogą zakłócać sygnał radiowy, GPS i satelitarny, a nawet doprowadzić do uszkodzenia sieci energetycznych na Ziemi.

– MMS jest zdecydowanym krokiem naprzód w nauce o rekoneksji magnetycznej. Nigdy nie obserwowano tego zjawiska w takich szczegółach, jak będzie to teraz możliwe – powiedział Jeff Newmark, pracownik NASA. – Nasza wiedza ma poszerzać się skokowo, w sposób, którego nie możemy teraz przewidzieć – dodaje.

Koszt misji, którą zaplanowano na dwa lata, to ponad miliard dolarów.

Źródło: PAP, NASA, tvn meteo Autor: mab/map

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.