USA zagrożone gigantycznym trzęsieniem ziemi

Mieszkańcy Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zdają sobie powagę z dużego zagrożenia, jakie niesie w tym regionie wielkie trzęsienie ziemi. Jednak spojrzeć na symulację zniszczeń, które mogą powodować wstrząsy o sile ponad 9 stopnia w skali Richtera, są nie mniej przerażające.

San Francisco Earthquake trzesienie ziemi

Dwa miesiące temu Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami wydało animację, które pokazuje następstwa wielkiego trzęsienia ziemi o sile 9,2 stopnia w skali Richtera, które wystąpiło wzdłuż strefy subdukcji Kaskady 26 stycznia 1700 roku. Strefa subdukcji Kaskady to uskok biegnący od Wyspy Vancouver do północnej Kalifornii. W 1700 roku trzęsienie było tak wielkie, że wygenerowane przez niego tsunami dotarło do Japonii dziewięć godzin później.

Symulacja Pacyficznego Centrum Ostrzegania przed Tsunami przedstawia drgania sejsmiczne, które pochodzą z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej i rozprzestrzeniają się nad oceanem w ciągu 48 godzin. Fale docierają na Hawaje, Japonię i Azję Południowo-Wschodnią. Ciemny kolor czerwony oznacza fale osiągające wysokość 3 metrów lub więcej.

Film opisuje sytuację, z którą będzie musiał zmierzyć się Pacyfik, jeśli w przyszłości dojdzie do podobnego trzęsienia.

Ameryka Północna znajduje się na płycie tektonicznej, która próbuje dostać się pod drugą znajdującą pod oceanem. Niektóre obszary płyt stykają się ze sobą, a nagromadzone ciśnienie wynikające z naprężenia skał niebawem uwolni się, przez co region uznawany jest za niebezpieczny. Może zniszczyć obszary górskie w Kolumbii Brytyjskiej, Waszyngton, doprowadzić do bankructwa stanów: Oregon i Kalifornia. Następstwa tego wydarzenia zabiłyby co najmniej 13 tys. osób. Do miliona ludzi będzie musiało opuścić swój dom.

Wielkie trzęsienia ziemi występują wzdłuż strefy subdukcji Cascadia co 300-600 lat. Innymi słowy, zagrożenie gigantycznym wstrząsem jest realne już dziś, a mieszkańcy Zachodniego Wybrzeża nie mogą czuć się bezpieczni.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.