W Afryce powstanie największa na świecie farma radioteleskopów

Radioteleskopy Afryka

Astronomowie pokładają najwięcej nadziei w obserwacjach radioteleskopów. Już niedługo w południowej części Afryki powstanie największa na świecie farma z tymi urządzeniami. Na powierzchni jednego kilometra kwadratowego teleskopy będą badać niebo ponad dziesięć tysięcy razy szybciej niż obecnie.

Prace nad planowaną farmą radioteleskopów idą pełną parą. Niedawno w Prowincji Przylądkowej Północnej (w północno-zachodniej części RPA w Afryce) postawione zostały pierwsze radioteleskopy (50 razy bardziej czułe od dotychczas istniejących). Jest to jeden z etapów projektu Square Kilometre Array (SKA). Zgodnie z nazwą, sieć radioteleskopów ma zajmować powierzchnię jednego kilometra kwadratowego.Radioteleskopy są naziemnymi urządzeniami, które pozwalają na obserwację odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych. Mogą być łączone w większe układy, dzięki czemu ich czułość i rozdzielczość kątowa wzrasta. Właśnie tę zależność wykorzystuje projekt SKA.

Radioteleskopy Afryka

Coraz lepszy sprzęt

Projekt Square Kilometre Array posłuży badaniom nad Kosmosem. Inicjatywa przeznaczona jest do udzielenia odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące pochodzenia i ewolucji Wszechświata. Najnowszy sprzęt sprawi, że będzie można badać niebo ponad dziesięć tysięcy razy szybciej niż obecnie. W projekcie bierze udział wiele państw, m.in. Chiny, Australia, USA i Republika Południowej Afryki.

– Chiny i Afryka Południowa połączyła silna więź. Współpraca zbliżyła nas do siebie, z czego jestem bardzo zadowolony – powiedział Naledi Pandor, Minister Nauki i Technologii Afryki Południowej.

Wszystkie radioteleskopy zostaną postawione do końca 2016 roku, a otwarcie obserwatorium planowane jest na 2022 rok.

Istotne dla naukowców

Radioteleskopy są ważnym ogniwem w pracy nad poznaniem przestrzeni międzyplanetarnej. Mimo że radioteleskopy badają Kosmos z powierzchni Ziemi, informacje, których dostarczają są cennym źródłem dla astronomów. Przyczyniły się one do wielu ważnych odkryć. Radioteleskopy są też jedynym narzędziem pozwalającym na odbieranie wiadomości z Kosmosu. W 2014 roku miały istotny wkład w odkrycie supergromady Laniakea.

W Polsce największy radioteleskop znajduje się w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Pieczę nad nim sprawują naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Teleskop ma średnicę 32 metrów. Największy radioteleskop w Europie o średnicy 100 m zbudowano w Effelsbergu w Niemczech.

Źródło: Reuters TV, tvnmeteo

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kalinowski Roman Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kalinowski Roman
Gość

PONIKLOWAĆ KSIĘŻYC CZYSTYM NIKLEM- PRZEZ 230 KRAJÓW CAŁEGO ŚWIATA. TAK SAMO TEŻ NIKLOWAC WIELE INNYCH PLANET. PLANETY NIKLUJĄ ROBOTY Z 230 KRAJÓW CAŁEGO ŚWIATA. BĘDZIE CIEPŁO I WIDNO.BUDOWAĆ NA CAŁYM ŚWIECIE MILIONY MIĘDZYNARODOWYCH FIRM, PRODUKUJĄCYCH ROBOTY CZŁEKOKSZTAŁTNE. ROBOTY DO ROBOTY. OBYWATELE OTRZYMUJĄ EMERYTURĘ OD 55 ROKU ŻYCIA. PISZ NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH NA CAŁYM ŚWIECIE. OTWIERAĆ NA CAŁYM ŚWIECIE TYSIĄCE MILIONÓW MIĘDZYNARODOWYCH KONKURĘCYJNYCH BANKÓW. PISZCIE CODZIENNIE DO PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH, NA CAŁYM ŚWIECIE. PISZCIE NA WYSZUKIWARKACH PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE NA ŚWIECIE. SAMI CADZIENNIE RORWIJAJCIE ŚWIAT.