W ciągu najbliższych pięciu lat Ziemia może przekroczyć dopuszczalny próg globalnego ocieplenia

globalne ocieplenie
globalne ocieplenie

W ciągu najbliższych pięciu lat średnia temperatura na Ziemi może przekroczyć główny cel ustanowiony na konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 roku – donosi Mashable, odnosząc się do najnowszego raportu brytyjskich naukowców.

Szansa niewielka, ale nie niemożliwa

Meteorolodzy ostrzegają, że globalne średnie temperatury „prawdopodobnie” przekroczą 1 stopień Celsjusza w porównaniu do epoki przedprzemysłowej w ciągu najbliższych pięciu lat. Ostatnie trzy lata, które były jednymi z najcieplejszych w historii na całym świecie, już osiągnęły bądź nieznacznie przekroczyły ten poziom – wynika z najnowszego raportu Met Office. Brytyjska służba meteorologiczna stwierdziła również, że istnieje również niewielka (10 procentowa) szansa na to, że co najmniej jeden rok w tym okresie przyniesie odchylenie wyższe od 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu przedindustrialnego (1850-1900), chociaż Met Office nie przewiduje tego do w 2018 r.

„Po raz pierwszy tak wysokie wartości zostały wyróżnione w naszych prognozach” – podało Met Office w komunikacie prasowym opublikowanym w środę, w którym wyszczególniono nowe przewidywania na lata 2018-2022.

„Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ostatnich trzech lat obserwowaliśmy, że średnie globalne temperatury kształtowały się w okolicach 1 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej, teraz możliwe, że kontynuacja ocieplenia z powodu ciągłej emisji gazów cieplarnianych wraz z naturalną zmiennością może się połączyć, dlatego pułap 1,5 stopnia Celsjusza może zostać na chwilę przekroczony w ciągu najbliższych pięciu lat „- powiedział Stephen Belcher, główny naukowiec Met Office.

Met Office stwierdziło w raporcie, że między 2018 a 2022 rokiem średnia globalna temperatura na Ziemi będzie się wahać od 0,96 do 1,54 st. C w porównaniu do epoki przedprzemysłowej.

Obawa o paryski próg

Taki wzrost temperatury to bardzo niepokojąca wiadomość, ponieważ drzwi do katastrofalnych zmian klimatycznych otwierają się coraz bardziej, biorąc pod uwagę to, co naukowcy odkryli w związku z ryzykiem związanym z różnymi poziomami globalnego ocieplenia.

Porozumienie paryskie, które weszło w życie w 2016 r., zobowiązuje światowych przywódców do utrzymywania globalnego ocieplenia „znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza” w porównaniu do poziomów przedindustrialnych do 2100 r. Obejmuje ono również aspiracyjny cel utrzymywania ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza lub niżej. Ten bardziej rygorystyczny cel został włączony do silnego nacisku prowadzonego przez małe państwa wyspiarskie oraz innych najbardziej narażonych państw, które już cierpią z powodu poważnych konsekwencji związanych z globalnym ociepleniem, tj. wzrost poziomu morza czy zabójcze fale upałów. Należy również zauważyć, że przejściowe roczne przekroczenie zakładanego progu nie równa się niepowodzeniu porozumienia paryskiego, ponieważ traktat odnosi się do długoterminowej średniej. Jednak nie jest to zachęcający znak dla tych, którzy chcą utrzymać te cele w osiągalnym zakresie.

„Teraz zaczynamy dostrzegać niewielką, ale realną szansę na tymczasowe osiągnięcie lub przekroczenie progu 1,5 stopnia, ale powinniśmy pamiętać, że porozumienie paryskie dotyczy raczej globalnego klimatu, który osiąga ten poziom w dłuższym okresie” – powiedział Doug Smith z Met Office Hadley Centre.

Może wspomóc El Nino

Naukowcy obawiają się, że w ciągu najbliższych lat na Pacyfiku może dojść do wystąpienia silnej anomalii El Nino.
El Niño to przejściowe, ale znaczne ocieplenie równikowych wód wschodniej i centralnej części Oceanu Spokojnego, co wpływa na pogodę na całym świecie.

Jednym z wpływów, jakie może mieć El Niño na pogodę, to wzrost globalnej temperatury. Jest to spowodowane uwolnieniem nadmiaru ciepła z cieplejszych wód oceanicznych. Z biegiem czasu temperatura w innych oceanach również wzrasta, co przyczynia się do wzrostu globalnej temperatury.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Putek zniszczy Rosje Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Putek zniszczy Rosje
Gość
Putek zniszczy Rosje

Dzisiaj robiłem przelew za 2+ miesiąca zimy za rosyjski gaz, straszycie czy obiecujecie?