W Japonii zaobserwowano wzrost aktywności sejsmicznej. Naukowcy ostrzegają przed erupcjami wulkanów

W piątek rano na japońskiej wyspie Kuchinoerabujima doszło do erupcji wulkanu Shindake. Wulkan wysłał w powietrze kłęby czarnego dymu. Władze postanowiły ewakuować mieszkańców wyspy. Naukowcy ostrzegają, że może dojść do kolejnej erupcji.

Władze Japonii ostrzegają przed kolejną erupcją wulkanu Shindake. Do pierwszej erupcji doszło około godz. 10 czasu lokalnego.

Spływ materiałów piroklastycznych

Zaraz po gwałtownej erupcji, nastąpił spływ materiału piroklastycznego po zboczu wulkanu do oceanu.

– Trudno jest przewidzieć, jak sytuacja się rozwinie. Nie ma na razie żadnych oznak, że będzie potężna erupcja. Musimy być bardzo czujni – powiedział Sadayuiki Kitagawa z japońskiej Agencji Meteorologicznej.

Naukowcy poinformowali, że jest jeszcze za wcześnie, aby określić typ erupcji.

– Oceniając po skali, nie była to erupcja freatyczna (wybuch spowodowany naciskiem pary wodnej, która powstała na skutek kontaktu wody z magmą – red.) – wyjaśnił Kitagawa.

Ewakuacja mieszkańców

Nikt z prawie 140 mieszkańców wyspy nie został ranny. Władze nałożyły obowiązek ewakuacji mieszkańców wyspy.

– Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom wyspy – powiedział Abe.

Rzecznik rządu w Tokio poinformował, że na wyspę został wysłany statek, który ewakuuje mieszkańców wyspy.

Część lotów została odwołana – przede wszystkim do Okinawy oraz Azji południowej. Lotnisko nie planuje anulować wszystkich lotów.

Wzrost aktywności sejsmicznej

Wyspa oddalona jest o około 1000 km na południowy zachód od Tokio. W odległości 160 km leży również elektrownia jądrowa na wyspie Kiusiu.

Ostatnio wulkan wybuchł latem poprzedniego roku. Wtedy również nastąpił wypływ lawy. Japonia jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie państw świata.

W ostatnich tygodniach nastąpił nagły wzrost aktywności. We wrześniu 2014 roku podczas wybuchu wulkanu Ontake zginęło 60 osób. Naukowcy nie przewidzieli nagłej erupcji. Na zboczach wulkanu znajdowali się wtedy turyści.

wulkan Japonia

wulkan Japonia

wulkan Japonia

źródło: Źródło: Reuters TV Autor: mab/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.