W najbliższych dniach na niebie w jednej linii ułożą się Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn

W nadchodzących dniach warto w nocy skierować wzrok w niebo. Zobaczymy na nim pięć planet ułożonych w jednej linii. Kolejna taka okazja przydarzy się za ponad pół roku.

koniunkcja

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn już wkrótce ustawią się w jednej linii. Z Ziemi widzimy je nawet gołym okiem, a tym razem przez miesiąc będziemy mogli je obserwować na naszym niebie bardzo blisko siebie. Począwszy od 20 stycznia do 20 lutego wszystkie planety zobaczymy w jednej prostej linii, między Księżycem, a horyzontem.

W jednej linii

Tanya Hill z planetarium w Melbourne poinformowała, że należy się dobrze przygotować, żeby dostrzec wszystkie planety. Merkury znajdzie się bardzo nisko, dlatego należy wybrać się na otwartą przestrzeń, z dala od wysokich drzew i budynków. Aby dostrzec blask planet należy również pojechać z dala od miast i innych źródeł światła. Ze znalezieniem Wenus i Jowisza nie powinno być problemu. Mars rozpoznać można po charakterystycznym czerwonym zabarwieniu. Jeśli znajdziesz choć jedną z tych planet to zlokalizuj Księżyc. Reszta planet znajduje się w linii między tymi obiektami.

Nie zaśpij

Ponowna okazja, żeby zobaczyć koniunkcję tych pięciu planet, zdarzy się w sierpniu 2016 roku, a kolejna dopiero w październiku 2018 roku.

źródło: tvn meteo

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “W najbliższych dniach na niebie w jednej linii ułożą się Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn”

  1. Piękne zdjęcie. Szkoda, że w takiej małej rozdzielczości :/

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.