W najbliższych dniach nad Polską będzie wiać wiat do 100 km/h

Pogoda nie zamierza nas oszczędzać. W najbliższych dniach wiatr nadal będzie osiągał duże prędkości. Pod koniec tygodnia możliwe są porywy dochodzące nawet do 100 km/h.

– Z analizy pola wiatru  na wtorek wynika, że regionami, w których wiatr może uczynić znaczące szkody, jest Wybrzeże, Pomorze i Warmia. Na pozostałym obszarze Polski wiatr może być uciążliwy, ale bez zagrożenia dla zdrowia czy życia, oprócz gór oczywiście, gdzie cały wieje mocno i wiać będzie – zaznaczyła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

pogoda Europa

Wtorek nadal będzie wietrzny. Wiatr ma wiać ze średnią prędkością 20-45 km/h, w porywach do 60 km/h w centrum kraju, 70 km/h na północy i 90 km/h na Wybrzeżu. Wysoko w górach osiągnie w porywach 90-130 km/h.

Od czwartku do niedzieli wystąpią kolejne uderzenia zachodniego wiatru, rozpędzającego się do 80-90 km/h. Niewykluczone są wtedy porywy do 100 km/h.

Czego się spodziewać?

Przypominamy, że wiatr wiejący z prędkością około 70 km/h skutkuje odłamywaniem się słabszych gałęzi od drzew. Przy 80 km/h lekkie konstrukcje ulegają zniszczeniu. Kiedy wiatromierze pokazują 90 km/h, drzewa mogą zostać wyrwane z korzeniami, a większe konstrukcje – poważnie zniszczone.

Niże znad Atlantyku

Skąd taka wietrzna aura? Przez najbliższy tydzień pogodę w Polsce kształtować mają sztormowe niże znad Atlantyku, a tylko chwilami słabe kliny wyżowe.

Jak wyjaśnia synoptyk, obecnie Polska znajduje się pomiędzy dwoma aktywnymi układami barycznymi. Centrum pierwszego przemieszcza się znad Białorusi w stronę Morza Czarnego (to ten, który dał o sobie znać w niedzielę). Centrum drugiego znajduje się nad Morzem Norweskim (da o sobie znać w ciągu najbliższej doby). Nad Polską utworzył się słaby klin wyżowy, stąd uspokojenie wiatru. Jednak od zachodu kraj dostaje się pod wpływ niżu norweskiego i to on sprawi, że silny wiatr wróci.

Niedziela z wieloma interwencjami

Wichury, z jakimi mieliśmy do czynienia w niedzielę 8 listopada, doprowadziły do 1565 interwencji strażaków. Aż 470 miało miejsce w województwie pomorskim. To tam wydarzył się również wypadek śmiertelny – drzewo powalone przez wiatr pozbawiło życia na kobietę.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.