W najbliższych dniach ogromna asteroida przemknie tuż nad Ziemią. Czy coś nam zagraża?

Asteroida 2013 TX68 będzie balansować w odległości od 14 milionów kilometrów (9 milionów mil) do 17.000 km (11000 mil) – co jest bliższą odległością niż ta, na której znajduje się orbita satelit geostacjonarnych. Jest jednak małoprawdopdobne, żeby uderzyła w coś na orbicie, mijając ją.

W dniu 5 marca 2016 roku asteroida będzie przelatywać bardzo blisko Ziemi.

asteroida

Asteroida dopiero niedawno została odkryta, w wyniku czego odległość jej przelotu obok Ziemi jest tak niedokładna, a dokładne parametry orbitalne nie są znane. Niemniej jednak, naukowcy są niemal pewni, że nie dojdzie do zderzenia Ziemi z asteroidą ani teraz ani w przyszłości.

Kiedy asteroida wróci w okolicę Ziemi około 28 września 2017 roku, szansa na uderzenie będzie jak jeden do 250 mln., a kolejne przeloty w latach 2046 i 2097 mają jeszcze mniejsze szanse na uderzenie.

„Szanse na kolizję w którejkolwiek z dat przelotu są tak nikłe, że nie ma powodów do obaw.”, powiedział w oświadczeniu Paul Chodas, kierownik Centrum Badań NASA neo (CNEOS) w Kalifornii.

asteroida

Asteroida 2013 TX68

Asteroida 2013 TX68 jest około dwukrotnie większa od meteorytu czelabińskiego, który eksplodował nad Rosją w lutym 2013 roku. Miał on około 30 metrów (100 stóp) średnicy.
Jeśli jakimś trafem asteroida weszłaby w atmosferę, jej eksplozja spowodowałaby wytworzenie około dwukrotnie większej energii niż ta jaka powstała w Czelabińsku – powiedzieli eksperci z NASA.

Choć w tym przypadku jesteśmy bezpieczni to przy tej okazji trzeba zwrócić uwagę na rosnącą potrzebę śledzenia obiektów znajdujących się blisko Ziemi, a także na zabezpieczenie się odpowiednimi mechanizmami obronnymi w razie, gdyby zagrażało nam zderzenie z obiektem z kosmosu.
NASA niedawno utworzyła nowe biuro obrony w celu lepszego śledzenia niebezpiecznych planetoid, a w planach są prace nad wykorzystaniem wybuchów jądrowych, które w razie potrzeby oddaliłyby asteroidę od Ziemi.

Na razie jednak, możemy spać spokojnie.

źródło: focus
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “W najbliższych dniach ogromna asteroida przemknie tuż nad Ziemią. Czy coś nam zagraża?”

  1. No oby nie bylo niebo zachmurzone 🙂

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. ….”zawisła skała w przestrzeni, ni to płótno ni to zdjęcie…to mój obraz, z mej głowy na błękitnym tle. Ni Ptaków, ni słońca…szara skała pośród pustki. Lecz gdy ujrzę, jak na obrazie, powiem, że to ta.”

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.