W niedziele do Ziemi zbliży się asteroida. Rozmiarem przypomina meteor z Czelabińska

asteroida przeleciała blisko ziemi w niedzielęW niedzielę, w niedużej odległości od naszej planety, przeleci 20 metrowa asteroida 2014 RC. Podobnej wielkości obiekt kosmiczny eksplodował nad Czelabińskiem w 2013 roku, powodując deszcz meteorytów.

W niedzielę asteroida 2014RC o średnicy 20 metrów minie Ziemię w odległości 40 tys. km (to jedna dziesiąta dystansu jaki dzieli Błękitną Planetę od Srebrnego Globu). Skała kosmiczna przetnie orbitę geosynchroniczną, po której krążą satelity pogodowe.

Obserwacje 2014 RC

2014 RC została zaobserwowana w nocy 31 sierpnia przez teleskopy Catalina Sky Survey i Pan-Starrs1 zlokalizowane na Hawajach. Według obliczeń asteroida znajdzie się najbliżej Nowej Zelandii około 16:15 czasu polskiego w niedzielę siódmego września. 2014 RC jest na tyle mała, że nie będzie jej widać gołym okiem. Obserwacje można prowadzić jedynie za pomocą teleskopów. Oglądanie dodatkowo utrudni światło słoneczne.

asteroida przeleciała blisko ziemi w niedzielę

Obiekty bliskie Ziemi

Asteroida 2014RC to tzw. NEO (Obiekty bliskie Ziemi). Obiekty NEO przelatują w pobliżu Błękitnego Globu, przy czym odległość jaka dzieli je od orbity Ziemi nie może przekraczać 45 mln km. Średnio raz w miesiącu astronomowie odkrywają skały kosmiczne, które przecinają orbitę Księżyca.

Asteroida zagraża Ziemi?

W przeszłości Ziemia już nie raz znajdowała się pod ostrzałem skał kosmicznych. W lutym 2013 roku nad Czelabińskiem eksplodował meteor, którego rozmiary były podobne do asteroidy 2014RC. Straty, które powstały w wyniku tego zdarzenia, sięgały około 100 mln złotych. Tym razem naukowcy uspokajają – dramatyczny scenariusz jest wykluczony. Kosmiczny odłamek minie naszą planetę.

Źródło: Universe today, The Washington Post, NASA Autor: mab/kt

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o