loading...

W nocy na Ukrainę wjechały czołgi, wyrzutnie rakiet i transportery opancerzone z Rosji

Ok. 50 czołgów, 40 wyrzutni rakietowych Grad, Uragan (Huragan) i Smiercz oraz tyle samo transporterów opancerzonych przekroczyło granicę w punkcie kontrolnym Izwaryne, w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów obwodzie ługańskim.

Dzisiejszej nocy granicę z Ukrainą przekroczyło 50 rosyjskich czołgów, 40 zestawów rakietowych Grad, Huragan i Smiercz oraz 40 wozów opancerzonych. Konwój przekroczył granicę w punkcie kontrolnym Izwaryne, w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów obwodzie ługańskim.

Czołgi i inny ciężki sprzęt przekroczyły granicę „wbrew oświadczeniom przedstawicieli rosyjskich władz o nieobecności rosyjskiego sprzętu wojskowego i sił na terytorium Ukrainy”.

rosyjskie czołgi T-72B w Doniecku

Ogromna ilość czołgów i sprzętu wojskowego Rosjan i separatystów zmierza do Doniecka i Mariupolu
Ukraińcy zaobserwowali też siedem bezzałogowców, w tym trzy nad terytorium Naddniestrza.

W ciągu ostatnich 24 godzin zginęło w walkach dwóch żołnierzy ukraińskich. Separatyści czternastokrotnie w tym czasie ostrzelali Debalcewe, a Ukraińcy odparli ich ataki na Nowotrojckie, Czernuchino i Kamionkę oraz wyeliminowali oddział wroga pod Stanicą Ługańską. Rebelianci uszkodzili też rurociąg doprowadzający gaz do szpitala w Szczastiu.

Wróg nadal umacnia swe pozycje w najbardziej niebezpiecznych rejonach: zwłaszcza na północnym wschodzie obwodu ługańskiego i obok Debalcewego gdzie w ostatnich tygodniach dochodzi do ciężkich walk, to strategiczny węzeł komunikacyjny, w połowie drogi między stolicami separatystów – Donieckiem i Ługańskiem.

Ostatniej doby z linii frontu uciekło ponad 3,1 tys. cywilów, co jest dramatycznym wzrostem, gdyż to tej pory uciekało ok. 800 ludzi dziennie.

Jak to się ma do porozumienia mińskiego?

W czwartek w stolicy Białorusi, Mińsku, grupa kontaktowa w sprawie Ukrainy (OBWE, Rosja, Ukraina) oraz prorosyjscy separatyści podpisali porozumienie w sprawie ukraińskiego konfliktu, zgodnie z którym o północy z soboty na niedzielę ma wejść w życie zawieszenie broni. Wycofani mają też zostać bojownicy i broń ciężka. Uzgodniono również utworzenie strefy buforowej o szerokości od 50 do 70 km. Tekst jest wynikiem kilkunastogodzinnych negocjacji tzw. czwórki normandzkiej, czyli przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji.

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “W nocy na Ukrainę wjechały czołgi, wyrzutnie rakiet i transportery opancerzone z Rosji”

  1. Cudowny wpis Genialnie operujesz słowem.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.