W Polsce wystąpią wichury przed weekendem

Wiatr Polska Orkan Aleksander

Orkan Aleksandra przyniesie nam począwszy od środy porywisty wiatr, który w piątek osiągnie swoje apogeum, stwarzając zagrożenie w całej Polsce. Wichura może łamać gałęzie i zrywać linie energetyczne. Gdzie będzie wiać najmocniej i z jaką siłą?

Wraz ze zbliżaniem się niżu do Polski, czeka nas gwałtowny spadek ciśnienia, jednocześnie przy dużym jego zróżnicowaniu na niewielkim obszarze. To oznacza błyskawiczny przepływ mas powietrza, a więc wiatru. To właśnie to zjawisko atmosferyczne, choć niewidzialne, w nadchodzących dniach poczynić może namacalne szkody materialne.

Silniej zacznie wiać już w środę (10.12) w godzinach porannych, najpierw nad morzem, a z biegiem dnia już w całej zachodniej i północnej części Polski. Porywy południowo-zachodniego wiatru mogą osiągać od 50 do 70 km/h, tylko na Pomorzu wiać będzie mocniej, od 70 do 85 km/h.

Wiatr będzie bardzo silny, ale nie powinien jeszcze stanowić poważnego zagrożenia. Jednakże jako, że będą to pierwsze tak silne wiatry w tym sezonie, trzeba się liczyć, że miejscami dojdzie do uszkodzeń drzewostanu i linii energetycznych, a więc też przerw w dostawach prądu.

Wraz z wiatrem, z zachodu na wschód kraju, będzie wędrować strefa słabych opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Pierwszy raz tej zimy śniegiem może sypnąć w województwach zachodnich, jednak z powodu dodatnich temperatur za dnia, długo się nie utrzyma.

Wieczorem wiatr powinien słabnąć, a temperatura spadnie poniżej zera, co oznacza, że w nocy ze środy na czwartek (10/11.12) pojawiające się miejscami opady śniegu mogą zabielić krajobrazy. Nawet jeśli tak się stanie, to tylko lokalnie i w bardzo niewielkim stopniu.

W czwartek (11.12) umiarkowane podmuchy wiatru spodziewane są już w całej Polsce. Będą one osiągać przeważnie od 50 do 60 km/h. Wiatr będzie obniżać temperaturę odczuwalną wobec wskazań termometrów nawet o 10 stopni. W efekcie zamiast okolic zera stopni odczuwalnie będzie nawet 10-stopniowy mróz.

Najpotężniejsze uderzenie orkanu Aleksandra czeka nas począwszy od nocy z czwartku na piątek (11/12.12). W całym kraju porywy wiatru mogą osiągać 60-70 km/h, a przy tym będzie padać śnieg przechodzący w deszcz ze śniegiem i w deszcz.

W piątek (12.12) pogoda stanie się bardzo niebezpieczna. Wszędzie będzie wiać z południowego zachodu w porywach do 70-90 km/h, a miejscami nawet do 100 km/h. Na Bałtyku sztorm w porywach do 10 stopni w skali Beauforta.

Wiatr Polska Orkan Aleksander

Najsilniejszych porywów spodziewamy się w województwach zachodnich, północnych, południowych i centralnych, między popołudniem a późnym wieczorem. Na zachodzie i północy kraju opadom deszczu, chwilami obfitym, mogą towarzyszyć burze. Wiatr może łamać gałęzie, zrywać linie energetyczne i uszkadzać dachy zabudowań.

Jako, że będzie to dzień w którym większość z nas będzie zmierzać lub wracać z pracy lub szkoły, należy powziąć niezbędne środki ostrożności, a więc unikać przebywania pod drzewami, liniami napowietrznymi i w pobliżu tablic reklamowych.

Aby nie stwarzać zagrożenia, warto zawczasu usunąć z balkonów i sprzed domów wszelkie przedmioty leżące luzem (np. doniczki), które mógłby porwać silny wiatr i kogoś zranić. Wiatr zacznie słabnąć w sobotę (13.12) o poranku.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “W Polsce wystąpią wichury przed weekendem”

  1. no bedzie sie dzialo w uk juz prawie przeszlo ale fale mialy z 20 m a wiatr urwyal linie https://www.youtube.com/watch?v=UXbLMPW_HpA

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Będzie wiało bardzo mocno być może jakieś wyładowania atmosferyczne do tego dojdą

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.