W Rosji spadł śnieg mający kolor pomarańczowy, zielony i żółty

Specjaliści z rosyjskiego ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych badają niezwykły pomarańczowo-zielono-żółty śnieg, który spadł w środę wieczorem na Syberii – poinformowały w piątek lokalne władze.

Pomarańczowo-żółty śnieg

Po raz pierwszy śnieg o żółtym i pomarańczowym odcieniu spadł na południu Rosji w sobotę, 31 stycznia. Niemal w tym samym czasie satelity meteorologiczne położone na orbicie okołoziemskiej zaobserwowały gigantyczną burzę piaskową, jaka przesuwała się na połnoc, znad afrykańskiej Sahary.

Niesiony wysoko w atmosferze (przez prąd strumieniowy – od red.) pyłek wędrował po spirali obracającego się obszernego układu niżowego z centrum nad Bałtykiem i wraz z południowo-zachodnim wiatrem dotarł nad południową i wschodnią część Europy. Nad Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym powietrze stało się bardziej wilgotne, a następnie uległo schłodzeniu w trakcie wędrówki nad zimnym lądem, skropliło, tworząc kolorowy śnieg.

Powietrze napływające zachodu zawiera drobne cząstki piasku, które dają padającemu śniegowi pomarańczowy odcień. Podobne zjawisko zaobserwowano ostatnio w różnych powiatach regionu oraz w innych częściach kraju, zwłaszcza na Krymie

Śnieg koloru zielonego

Śnieg jest tłusty w dotyku i wydziela nieprzyjemny zapach.

Ostrzeżono mieszkańców regionu Omska, aby nie używali śniegu do celów spożywczych, nie wypuszczali na dwór zwierząt domowych i nie pozwolili dzieciom na zabawy ze śniegiem.

Według gen. Władimira Gurżeja z Omskiego oddziału ministerstwa, trudno będzie znaleźć źródło zanieczyszczenia, gdyż emisje z zakładów przemysłowych mogą przedostawać się do górnych warstw atmosfery i opadać tysiące kilometrów od źródła. Przypomniał, że do takiej sytuacji doszło w 2000 i 2002 roku w Kraju Ałtajskim i w Górnym Ałtaju po emisji z zakładów metalurgicznych z Ust- Kamienogorsku.

Gurżej poinformował też, że pierwsze badania laboratoryjne „kolorowego” śniegu nie wykazały podwyższenia norm toksyczności i radioaktywności. Próbki zostały wysłane do dalszego badania w Moskwie i Nowosybirsku.

W strefie opadu niezwykłego śniegu liczącej 1.500 km kwadratowych, mieszka ponad 27 tysięcy osób.

Obwód omski jest poważnym centrum przemysłu naftowego na Syberii.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “W Rosji spadł śnieg mający kolor pomarańczowy, zielony i żółty”

 1. Hmm ciekawe.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Nic nadzwyczajnego. W okolicy Norylska zdarzało się że padał czarny śnieg. Powodem jest zanieczyszczenie okolicy zakładami górniczymi i przetwórstwa ropy. Podobno jest to najbardziej zanieczyszczony obszar w Rosji. Opisane jest to w dokumencie Ewy Ewart „Rosja: Trujące miasto”.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. takie rzeczy sie zdarzaja, wiatry wieja i owiewaja cala kule ziemska, czasami niosa z soba pyl z pustyni, czasami polen z drzew i to nic dziwnego, nie robcie histerii, zielony, pomaranczowy czy niebieski…coz z tego, sa inne rzeczy ktore powinny nas niepokoic, wulkany, zimno i snieg gdzie nie powinno go byc etc,etc,,,sa ewidentne znaki w przyrodzie , ktore powinny obudzic nasza czujnac, ze cos sie zbliza, ze nasz czas sie konczy….

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.