W Rosji temperatura spada już do blisko minus 50 stopni

Chociaż od najzimniejszych regionów Syberii dzieli nas ponad 6 tysięcy kilometrów, to jednak na bieżąco śledzimy, to co dzieje się w tym regionie i jak potworne mrozy znosi miejscowa ludność. Zobaczcie na filmikach, jak się żyje przy minus 50 stopniach.

Syberia Rosja

W ostatnich dniach w Jakucji, czyli w zdecydowanie najzimniejszym regionie rosyjskiej Syberii, temperatura znów zaczęła bardzo szybko się obniżać. Nowa porcja arktycznego powietrza sprawiła, że o poranku termometry w Wierchojańsku, jednym z biegunów zimna północnej półkuli, pokazały aż minus 43 stopnie.

Są jednak jeszcze zimniejsze miejsca, gdzie temperatura zbliża się nieubłaganie do 50 stopni poniżej zera. Nawet w pełni dnia, gdy jest najcieplej, temperatura nie jest w stanie przekroczyć minus 30 stopni. Sybiracy ubierają się bardzo ciepło, na cebulkę.

Opatuleni w co się da, próbują normalnie funkcjonować, chodzić do pracy, szkoły, sklepu i załatwiać sprawy w urzędach. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć codzienność na ulicach Jakucka przy temperaturze na poziomie minus 51 stopni.

Nam trudno uwierzyć, że ktoś może żyć w takich warunkach, zwłaszcza, że większość z nas nigdy nie doświadczyła większego mrozu niż minus 30 stopni. Sybiracy na potęgę ogrzewają swoje domy. Gdyby nie palenie w piecach, w nocy mogliby poważnie odmrozić sobie kończyny, a nawet zamarznąć na śmierć. Tęgim mrozom towarzyszy bezchmurne, błękitne niebo, ale i pokrywa śnieżna, która sięga już wysokości 10-15 centymetrów.

To niezwykłe, jak szybko na Syberii obniża się temperatura. Jeszcze przed miesiącem słupki rtęci pokazały wartości dodatnie, a to oznacza, że w ciągu zaledwie 30 dni ochłodziło się o 40-50 stopni. Wtedy wiało z południa, a teraz niemal wyłącznie z północy

Syberia Rosja

Mieszkańcy nie sugerują się prognozami pogody, ponieważ u nich rzadko kiedy się sprawdzają. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów. Po pierwsze bardzo niewielka sieć stacji pomiarowych poważnie utrudnia trafne prognozowanie. Po drugie najzimniejsze miejscowości położone są na specyficznie ukształtowanym obszarze, w kotlinach okołogórskich, nazywanych przez meteorologów zastoiskami mrozowymi lub mrozowiskami.

Podczas panowania wyżu dochodzi tam do inwersji osiadania, przez co w obniżeniach terenu temperatura potrafi być nawet o ponad 10 stopni niższa aniżeli na sąsiednich, lecz położonych wyżej terenach. Stąd też, gdy prognoza wskazuje minus 35 stopni, to trzeba być przygotowanym na co najmniej 45-stopniowy mróz.

Wcześniejsze niż zwykle fale siarczystych mrozów sprawiły, że Sybiracy poważniej zaczęli się przygotowywać na szczyt zimy, który przypadnie na grudzień lub styczeń. Wtedy temperatura może spadać nawet do minus 60 stopni.

Rosja to obecnie kraj bardzo dużych skrajności temperatury. Podczas, gdy na północnym wschodzie Syberii temperatura zbliża się do minus 50 stopni, to po północnej części Kaukazu notuje się nawet 20 stopni ciepła. Różnica między punktami oddalonymi od siebie o 6 tysięcy kilometrów wynosi prawie 70 stopni.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “W Rosji temperatura spada już do blisko minus 50 stopni”

  1. Saskatoon Canada 24/01/2014 temperatura minus 48st C.wszystko funkcjonuje I ludzie zyja.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.