W sobotę czeka nas wielka pełnia „Super Księżyc 2014”

super księżyc 2014W sobotę 12 lipca czeka nas bardzo ciekawe zjawisko astronomiczne. Księżyc osiągnie perygeum, któremu będzie towarzyszyć pełnia. Perygeum to punkt, w którym Księżyc na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej naszej planety. Połączenie tych dwóch zjawisk niemal w jednym czasie stworzy nam wyśmienite warunki do obserwacji. Tarcza naszego naturalnego satelity będzie optycznie większa i bardziej jasna.

Podczas nadchodzącego perygeum Księżyc znajdzie się w odległości od Ziemi wynoszącej nieco ponad 358 tysięcy kilometrów. Przypomnijmy, że średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 tysięcy kilometrów, natomiast podczas apogeum (Punkt na orbicie eliptycznej ciała okrążającego Ziemię, znajdujący się najdalej od Ziemi) odległość ta wynosi 406,7 tysięcy kilometrów. Sytuacja ta ma miejsce ponieważ orbita Księżyca nie jest idealnie okrągła, lecz jest spłaszczoną elipsą.

super księżyc 2014

Połączenie pełni Księżyca wraz z perygeum nastąpi 12 lipca o godzinie 13:23. Warto jednak pamiętać, że najlepsze warunki do obserwacji tego wyjątkowego zjawiska przypadną nam tuż po zachodzie słońca. O godzinie 21:30 odnajdziemy Księżyc na około 10 stopniu południowo-wschodniego horyzontu.

Z upływem każdej kolejnej godziny nasz naturalny satelita będzie znajdował się coraz wyżej nad horyzontem ułatwiając tym samym obserwację. Kolejny „Super Księżyc” pojawi się na niebie 10 sierpnia i 9 września. Życzymy wszystkim obserwatorom bezchmurnego nieba i standardowo zachęcamy wszystkich do przesyłania nam zdjęć z bezpośredniej obserwacji.

źródło: http://astronomia24.com/

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Fazy księżyca Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Fazy księżyca
Gość

W tym roku podobno w fazie superksiężyca był większy o 14%. Podobno czasem może być nawet o 30% większy.