W środę minęło 136 lat od potężnej burzy magnetycznej, która doprowadziła by cywilizację w obecnych czasach do resetu

Przedwczoraj (02.09.2015) minęła 136. rocznica gigantycznej burzy magnetycznej, która przez kilka dni szalała na Ziemi. Gdyby choć taka zdarzyła się w dzisiejszych czasach, zrujnowałaby dotychczasowy dorobek cywilizacyjny, a katastrofę odczuwalibyśmy nawet przez 10 lat.

eksplozja na sloncu 1859

Eksperci podkreślają, że na takie zjawiska ze strony pogody kosmicznej nie jesteśmy przygotowani, a to realne zagrożenie, które może mieć miejsce już dziś.

W dniu 1. września 1859 roku Richard Carrington, angielski astronom, zauważył niezwykłe zjawisko podczas badania Słońca. Mowa o wyjątkowo potężnym rozbłysku słonecznym, którego skutkiem były m.in. ogromne zakłócenia ziemskiego pola magnetycznego, a nasza planeta została zbombardowana miliardami naładowanych cząstek (dziś znane jako koronalny wyrzut masy – CME), które zmieniły skład chemiczny lodu polarnego. Dotarły one do Ziemi 18 godzin po rozbłysku, a w przypadku zwykłych burz plazma ze Słońca ma wpływ na ziemskie pole magnetyczne dopiero po 3-4 dniach.

eksplozja na sloncu 1859

Zdarzenie Carringtona jest uważane za największą burzę słoneczną (magnetyczną) w historii. Spowodowała poważne zakłócenia na liniach telegraficznych, a problemy z komunikacją trwały 14 godzin. Zorze polarne były widoczne w bardzo nietypowych szerokościach geograficznych. Niebo rozjaśniało kolorami barwami nad Rzymem, Bahamach, Jamajce, Salwadorze, Kubie czy Hawajach.

Plamy na słońcu z których doszło do ogromnego rozbłyskuplamy słoneczne 1859

Magnetometry rozproszone na całym świecie wykazały zaburzenia pola magnetycznego naszej planety, a anomalia trwała około tygodnia. Według amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk jeśli podobne zdarzenie miałoby miejsce dziś, spowodowałoby ono uszkodzenie infrastruktury i urządzeń high-tech szacowane na miliard dolarów. Naprawienie skutków wyrządzonych przez kosmiczną nawałnice mogłoby zająć 10 lat.

Możemy się cieszyć, że w dzisiejszych czasach – jak na razie – nie mieliśmy do czynienia z tak niebezpieczną burzą słoneczną, choć – jak podkreślają specjaliści – nie możemy czuć się do końca bezpiecznie. Trzy lata temu bowiem nastąpił koronalny wyrzut masy o podobnej wielkości, z tą różnicą, że CME ominęło Ziemię, nie powodując żadnych szkód.

eksplozja na sloncu 1859

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “W środę minęło 136 lat od potężnej burzy magnetycznej, która doprowadziła by cywilizację w obecnych czasach do resetu”

  1. Oberwałoby się wszytkim instalacjom w stylu długich linji przewodów. Czyli linie wysokiego napięcia – czyli prundu by nie było. Linie telefoniczne/teleinformatyczne – brak internetu.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.