W tym roku czeka nas ponad 30 dużych burz magnetycznych

zorza polarna

W marcu byliśmy świadkami bardzo rzadkiego zjawiska na polskim niebie, a mianowicie zorzy polarnej. Naukowcy są zdania, że kończące się maksimum aktywności słonecznej dostarczy nam jeszcze wielu wrażeń, bo czeka nas ponad 30 burz magnetycznych.

Rosyjscy badacze z Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych spodziewają się w tym roku co najmniej 30 burz magnetycznych w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery. Spośród nich od dwóch do sześciu może się okazać dużych lub bardzo dużych, a więc zaowocować pojawieniem się malowniczej zorzy polarnej nawet poza obszarami polarnymi.

zorza polarna

Czy to oznacza, że tańczącą zorzę ujrzymy przynajmniej raz na polskim niebie? Szanse na to sięgają 10-20 procent. Są małe, ale nawet przy tak mizernych prognozach nie raz zdarzało się zaskoczenie, jak ostatnio w nocy z 17 na 18 marca, gdy zorza rozświetlała północne niebo nad całą Polską.

Obecnie nasza dzienna gwiazda jest mało aktywna. W ostatnim czasie doszło do rozbłysku klasy C3.8, a to stanowczo zbyt mało, abyśmy mogli obserwować zorzę na naszym niebie. Na słonecznej tarczy mamy trzy duże kompleksy plam. Jeden z nich, oznaczony numerem 2317, chowa się już za niewidoczną z Ziemi stroną Słońca.

Natomiast w kierunku centralnej części tarczy, skierowanej bezpośrednio w stronę Ziemi, zbliżają się jeszcze dwa kompleksy. Ten o numerze 2320 ma 10 procentową szansę na wyprodukowanie rozbłysku klasy M. Oba kompleksy powiększają swoje rozmiary, a to oznacza, że prawdopodobieństwo koronalnego wyrzutu materii będzie w nich wzrastać.

Aktualny wygląd słonecznej tarczy wraz z kompleksami plam

Za kilka dni, gdy znajdą się w centrum słonecznej tarczy, mogą stanowić zagrożenie. Czy ujrzymy wówczas zorzę polarną? Tego jeszcze nie wiadomo, ale warto śledzić na bieżąco to, co dzieje się na Słońcu.

Raz na 11 lat jego aktywność wzrasta na tyle, że grozi nam masowymi przerwami w dostawach prądu i zakłóceniami w komunikacji satelitarnej i radiowej. Teraz właśnie znajdujemy się w takim okresie i pozostaniemy w nim jeszcze przez 2-3 lata, po czym Słońce uspokoi się na kolejne ponad 8 lat.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.