W tym roku zobaczymy pierwsze zdjęcia Plutona

Planeta Pluton widziana z teleskopów

Amerykańska agencja kosmiczna wybudziła sondę o nazwie Nowy Horyzont. Aktualnie trwa faza zbliżania się sondy do planety karłowatej Pluton znajdującej się za orbitą Neptuna.

Pluton  – planeta karłowata, plutoid, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że w Układzie Słonecznym jest teraz tylko 8 plane

Amerykanki instrument badawczy został wystrzelony z Ziemi w styczniu 2006 r. Po przelocie niespełna 5 mld km w przestrzeni kosmicznej, sonda w grudniu ubiegłego roku została wybudzona z hibernacji i rozpoczęła przygotowania do pierwszego przelotu w okolicach Plutona. Do tego ma dojść w lipcu w odległości kilkunastu tysięcy kilometrów, a co za tym idzie dystans ten będzie mniejszy niż promienie orbit księżyców tej planety – podaje NASA.

W ciągu ostatniego miesiąca zrobiono Plutonowi i jego księżycom wiele zdjęć, chociaż wciąż z dalekiej odległości – 220 mln kilometrów. Naukowcy planują wykonanie jeszcze setki innych zdjęć, na podstawie których zweryfikowana zostanie szacowana odległość pomiędzy sondą a Plutonem. Pierwszy manewr korekcyjny orbity ma zostać wykonany w marcu.

Planeta Pluton widziana z teleskopów z ZiemiPlaneta Pluton widziana z teleskopów

Według naukowców Pluton może wyglądać tak:PlutonPluton

Zaplanowano wiele pomiarów naukowych

NASA informuje, że pierwsza faza Nowych Horyzontów potrwa do wiosny. Jednak oprócz wykonywania zdjęć naukowcy zaplanowali także różne inne pomiary naukowe, w tym m.in. badania wysokoenergetycznych cząstek pochodzących od Słońca, a także obszarów zagęszczeń pyłu w pasie Kuipera – obszarze poza orbitą Neptuna będącym odpowiednikiem głównego pasa planetoid znajdującego się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Jednym z obiektów krążących w pasie Kuipera jest właśnie Pluton.

Jednakże bardziej szczegółowe badania nastąpią dopiero późną wiosną, kamery i spektrometry zamontowane na sondzie będą w stanie dostarczyć fotografie o dziesięciokrotnie większej rozdzielczości niż teleskopy na Ziemi.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl, wikipedia

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.