W Wyspy Brytyjskie za 5 dni uderzą fale o wysokości 18 metrów

Ogromny sztorm uderzy w Wielką Brytanię i Irlandię

Brytyjczycy i Irlandczycy przygotowują się na jeden z najpotężniejszych sztormów ostatnich lat. W połowie przyszłego tygodnia dotrze do nich orkan, który przyniesie ulewy, wichury i sztorm, podczas którego fale mogą osiągać wysokość 18 metrów.

Ogromny sztorm uderzy w Wielką Brytanię i Irlandię

Za ciepłe zimy w krajach zachodniej Europy odpowiada Atlantyk, a dokładnie to czy jest on aktywny czy też nie. Jeśli formują się nad jego północnymi krańcami głębokie układy niżowe, to z czasem docierają one nad Islandię, Irlandię, Wielką Brytanię i Norwegię, przynoszą ze sobą wichury, ale i bardzo ciepłe powietrze.

O tym jak bardzo groźne mogą być te zjawiska, Brytyjczycy przekonali się przed rokiem. Zima okazała się bowiem nadzwyczaj deszczowa i wietrzna. Skutkiem były wielomiesięczne powodzie, które kosztowały władze, jak i samych mieszkańców, miliony funtów.

Tej zimy sytuacja może się powtórzyć, o czym świadczy orkan, który formuje się w tej chwili nad północnymi brzegami Zatoki Hudsona w Kanadzie, lecz za kilka dni sięgnie Wysp Brytyjskich. Prognozy wskazują, że ciśnienie spadnie w nim nawet do 945 hPa.

To będzie z pewnością przepięknie uformowana formacja cykloniczna, która da się we znaki mieszkańcom zachodniej i północnej Europy z powodu potężnego wyżu, który znajdzie się w tym czasie nad portugalskimi Azorami. Różnica ciśnień między nimi wyniesie prawie 100 hPa.

Jako, że oba ośrodki będą znajdować się stosunkowo blisko siebie, to będziemy mieć do czynienia z wyjątkowo gwałtownym przepływem powietrza, czyli wiatrem. Będzie on osiągać stałą prędkość przeszło 100 km/h, a w porywach nawet ponad 150 km/h. Fale osiągać mogą wysokość nawet 18 metrów, na co wskazuje poniższa grafika.

Wysokość fal i kierunek wiatru w środę (10.12)

To wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, które może spowodować poważne problemy w żegludze morskiej. Bardzo wysokie fale będą się rozbijać o skaliste wybrzeża zachodniej części Irlandii oraz zachodniej i północnej Szkocji.

Nas jednak najbardziej interesuje to, czy niż dotrze nad Skandynawię, ponieważ wówczas miałby wpływ na pogodę w Polsce. Ostatnie prognozy wskazują, że owszem dotrze, ale przegra starcie z kazachskim wyżem, przez który wytraci impet.

Od połowy przyszłego tygodnia będzie nam przynosić porywisty wiatr, zwłaszcza w województwach północnych i zachodnich. Czy mamy się czego obawiać? Póki co nic nie wskazuje na to, aby wiatr miał być szczególnie gwałtowny.

Jednakże tego typu niże bywają zwodnicze, dlatego będziemy jego formowania się oraz wędrówkę na bieżąco śledzić i Was o nich informować. Jeśli mamy ważne plany odnośnie drugiej połowy przyszłego tygodnia, to weźmy pod uwagę to, że orkan może nam je pokrzyżować. Oby jednak tak się nie stało, bo powtórki z ubiegłorocznego orkanu Ksawery z pewnością nikt przeżywać nie chce.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.